Kentsel Dönüşüm Projeleri Konut Fiyatlarını Arttırdı

Kentsel dönüşüm ve büyük projelerin devam ettiği İstanbul’da Çatalca, Ankara’da Kızılcahamam ve İzmir’de Karaburun son bir yılda konut fiyatları en fazla yükselen ilçeler oldu.

sahibinden.com Emlak Endeksi Ekim ayı verilerine göre, kentsel dönüşüm projelerinin ön plana çıktığı İstanbul’un Çatalca ve Silivri ilçelerinde satılık konutların metrekare fiyatları geçen sene aynı döneme oranla yüzde 16,2 ve yüzde 15,5 artış gösterdi.

Ankara’da ise satılık konutların metrekare fiyatlarında Kızılcahamam, geçen sene aynı döneme göre yüzde 22,2 artış ile dikkat çekti, ilçeyi yüzde 15,4 artış ile Beypazarı izledi. İzmir’de ise bir süredir liman, kanal gibi projelerle anılan Karaburun’da, satılık konutların metrekare fiyatlarında son 1 senede yüzde 28,8 artış görüldü, konut projeleri ve adı limanla anılan Seferihisar ise yüzde 23,1 artış ile Karaburun’u izledi.

Kiralık konutların metrekare fiyatlarında da benzer bir durum söz konusu. İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin görüldüğü Sultangazi’de kiralık konut metrekare fiyatları son bir senede yüzde 11,2, 3.Havalimanı’nın yer alacağı Arnavutköy’de ise yüzde 8,4 oranında arttı. Ankara’nın Çubuk ilçesinde kentsel dönüşüm projesinin etkisiyle kiralık konut metrekare fiyatlarında son bir senede yüzde 26,5’lik artış yaşanırken, altyapı projelerinin ve ulaşım imkânlarının arttığı Akyurt ilçesinde ise metrekare fiyatları yüzde 21,5’lik yükseliş gösterdi. İzmir’in kentsel dönüşüm ile ön plana çıkan ilçeleri Tire ve Çiğli’de kiralık konutların metrekare fiyatları yüzde 53,1 ve yüzde 26,4 oranında arttı.

Yatırıma en hızlı geri dönüş Beypazarı’nda

sahibinden.com Emlak Endeksi* ayrıca üç büyük il genelinde yatırıma en hızlı geri dönüşün alındığı ilçeleri de ortaya koyuyor. Yatırıma geri dönüş 14 yıl 11 ay ile en hızlı Ankara’nın Beypazarı ilçesinde alınırken, burayı 18 yıl 6 ay ile İzmir’in Aliağa ilçesi, 21 yıl 9 ay ile de İstanbul’un Esenyurt ilçesi takip ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz