Kentsel dönüşüm yasası değişiyor!

Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yasasını sil baştan yeniliyor. Yapılacak değişiklerle dönüşüm daha da kolaylaşacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yasasını sil baştan yenileyecek. Önümüzdeki aylarda TBMM’ye gelmesi beklenen değişikliklerle dönüşüm daha da kolaylaşacak.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, bir binanın dönüşüme girmesi için aranan hak sahiplerinin yüzde 65’inin onayı şartı yüzde 51’e çekilecek. Bunun yanı sıra belediyede park yeri görünen alanların daha sonra konuta çevrilmesi kişilerin isteğine bırakılacak. Ayrıca özel izinlerle gökdelen dikme devri de bitecek.

ÇALIŞMALARI HIZLANDIRACAK

Geçtiğimiz yıllarda Kentsel Dönüşüm Yasası ile yapı stokunu deprem başta olmak üzere afetlere dayanıklı hale getirmek için Türkiye’nin dört bir yanında yenileme projelerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasada değişikliğe gidiyor. Hazırlanan tasarı ile dönüşümün hızlanması için yaşanan sorunların aşılması planlanıyor.

DÖNÜŞÜME KOLAYLIK

Tasarı da öne çıkan değişiklerden biri ile binaların dönüşüme girmesi de kolaylaştırılıyor. Mevcut yasada bir binanın dönüşüme girmesi için aranan hak sahiplerinin yüzde 65’nin kabul etmesi şartı yüzde 51 oranına çekiliyor. Böylece, birçok çürük bina yüzde 35’lik hak sahibi karşı çıkması sebebiyle dönüşüme alınamıyordu. Değişiklikle bu durumdaki binlerce yapı da dönüşüme sokulmuş olacak.

ÖZEL İZİNLİ KULEYE SON

Değişiklikle parsel bazlı yoğunluk artışı da yasaklanacak. Bununla belirli bölgelerde belli kata kadar izin verilmesine rağmen bazı firmaların belediyelerden özel izin alarak daha yüksek kat çıkmalarının önüne geçilmiş olacak. Yasanın çıkmasıyla beraber kat izinleri belediyelerin imar müdürlüklerinin iznine tabi olmayacak.

PARK ALANI KORUNACAK

Yeni yasayla park alanı görülen arazilerde konut yapımına izin verilmesi de zorlaşıyor. Muhtarlıklar projeye ilişkin yazıyı sosyal medya hesaplarından ve muhtarlık panolarından halka duyuracak. Belediye ise park arsasına pankart asarak durumu halka anlatacak. Belirli sürede vatandaştan itiraz gelirse ise proje sona erecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz