Kentsel Dönüşümde Öne Çıkan İlçeler

Marmara depreminin ardından, İstanbul için ayrıntılı risk analizlerine dayalı, depreme hazırlanma ve afet planla çalışmaları devam ederken; kentsel dönüşüm çalışmalarında en fazla öne çıkan ilçeler haberimizde.

Hak sahiplerinin en yüksek pay aldığı bölgelerden biri Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe oldu. Kentsel dönüşümün 5 yıl önce başladığı bölgede uzun yıllar imar planların ve işin ehli olmayan firmalardan kaynaklanan sorunlar yaşandı. Bölgede müteahhitlerin bir kısmı evlerini teslim ederken, bir kısmı iflas bayrağını çekince vatandaş da mağdur oldu.

Yola temkinli çıkan ve güvenilir firmayla anlaşan vatandaş ise dönüşümden kârlı çıktı. Bu bölgede 100 metrekare arsa payı olan biri yeni proje bitiminde 2 milyon liralık mülke kavuşacak. Ataşehir’e komşu Yenisahra’da ise aynı büyüklükte arsa sahibi olan kişi 1-1.5 milyon liralık, Bomonti’de 1 milyon liralık, Piyalepaşa’da ise 1.6 milyon liralık mülke sahip olacak. Gecekondu ile gökdelenin komşu olduğu dönüşüm sürecinde öne çıkan bölgeler şöyle:

1- BOMONTİ    

Son aylarda lüks konut projelerine ev sahipliği yapan Bomonti’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bölgede anlaşma sağlanan gecekondularda yıkım işlerim yapılırken, yıkım işlemlerinin yanı başındaki bazı evlerde de yaşam sürüyor.Kat karşılığı anlaşma imzalandıktan sonra evlerini boşaltan kişilere aylık 1000TL kira yardımı yapılırken, 100 metrekare arası olan vatandaşa bu bölgede en az 2 daire düşüyor. Yeni yapılan 2 daire bedeli ise en az 1 milyon lira.

2- KADIKÖY

BAĞDAT Caddesinin yakın kat karşılığı sözleşmelerde arsa sahiplerine yüzde 65-72, güneyinde ise yüzde 70-72 oran verildiği görülüyor. Yeni evlerin metrekare fiyatı 2 bin 800 ile 4 bin 500 dolar arasında değişiyor.

3- BASIN EKSPRES

Kat karşılığı paylaşım oranının ortalama yüzde 50- 50 seviyesinde. Bu oran, piyasadaki fiyatlar dikkate alındığında arsa sahibi adına yüzde 45’lere kadar gerileyebiliyor.

4- KARTAL

ARSANIN konumu, yüzölçümü, yapılaşma şartları gibi faktörlere bağlı olarak, arsa sahibi payının yüzde 45-50 seviyelerinde gerçekleştiği, bazı projelerde yüzde 55’e kadar yükseldiği görülüyor. Bölgede son dönemde, sahil tarafında inşa edilen nitelikli projelere bakıldığında konutların birim satış bedelleri 4-6 bin lira arasında değişiyor.

5- FİKİRTEPE

İSTANBUL’DA kentsel dönüşümün en çok tartışıldığı bölge Fikirtepe.. Bölgede dönüşüm kapsamında 35 bin konut, 2 bin 50C ticari alan yapılması bekleniyor. Fikirtepe’de dönüşüm projelerinin değeri ise 18 milyar doları bulacak. Arsa sahiplerine verilen payın ortalama yüzde 55 olduğunu belirtilirken, 100 metrekare arsa payı olan biri inşaat sonunda 250 metrekare satılabilir alana sahip olacak. Bunun dc değeri yaklaşık 2 milyon lira.

6- SANCAKTEPE 

Bölge genelinde eski ve niteliksiz yapılar, nispeten küçük müteahhit firmalar tarafından yerinde dönüşümle yenileniyor. İlçe merkezinde arsa sahipleri yaklaşık yüzde 45-50 oranlarında pay alırken, henüz gelişimini tamamlamamış ve arsa arzının daha fazla olduğu Yenidoğan gibi bölgelerde bu oranın yüzde 35-49’lara düştüğü görülüyor. Bölgede nitelikli konutların metrekare fiyatı 4 bin ile bin 500 lira arasında değişiyor.

7- GAZİOSMANPAŞA

BÖLGEDE dönüşüm bölgesi ilan edilen çok fazla alan var ve farklı bir yöntem uygulanıyor. Belediye tarafından kurulan bir şirket, hak sahipleriyle müteahhit firmalar arasında anlaşma sağlıyor. Paylaşım oranı ise yüzde 50-50. Bölgede gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda inşa edilen yeni projelerdeki konutların metrekare satış fiyatı ise 2 bin 300 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişiyor.

8- MALTEPE

ARSA sahibi payının yüzde 50 seviyelerinde gerçekleştiği, bazı projelerde yüzde 55’e kadar yükseldiği görülüyor. Bölç deki nitelikli konut projelerinde metrekare fiye 3 bin 700 – 4 bin 700TL. Manzarası bulunan konutlarda ise 5 bin 200 – 6 bin aralığı geçerli.

9- ESENLER

Bölgede kentsel dönüşüm bölgesi olarak ilan edilen 4 mahalle bulunuyor. Bu çalışmalarda genel paylaşım oranı, yüzde 50 – 50 şeklinde. Bu şekilde inşa edilen yeni konutların metrekare satış fiyatı 2 bin 300 lira ile 2 bin 800 lira arasında değişiyor.

Güneş Gazetesi / Yunus Çağlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz