Kentsel Dönüşümü Hızlandırmamız Lazım

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, “İstanbul’un kapısında bekleyen deprem tehdidi var. Bunu milli sorun olarak görüyorum. Afeti yaşamadan önce can ve mal kaybını azaltacak tedbirler var. Yapı denetimini sağlamak için kentsel dönüşümünü hızlandırmanız lazım” dedi.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde yüzde 54 oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Habertürk’ten Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

“AİLESİNE, PARTİSİNE BAKMADAN HER FİRMAYA İHALE VERİRİZ”

İhaleler çok çok acil olmazsa mutlaka açık ihale olacak. Her firma bizden iş alabilir. Ailesine, partisine, bölgesine bakmayız. Bu ülkede iş yapabilme kapasitesi olmayan her firma bizden iş alabilir. Tek şartımız, kamu lehine, şeffaf, hiçbir kayırmacılık olmayan sistem.

“İSTANBUL’DA EN BÜYÜK İHALELER CANLI YAYINLANACAK”

Bu bir zihniyet devrimi demiştim. 82 bin insana maaşını veren 16 milyon insanın vergileri. Ne Ekrem İmamoğlu ne seçilseydi rakibim verecekti. Ne benim partimin genel başkanı ne de AK Parti’nin genel başkanı veriyor. Biz milletle yüzyüze geldiğimizde herkes vicdanen, ahlaken hesabını verebilmeli. Ben 82 bin çalışanı yaftalayamam. Hak edecek. Kadrolarda bu sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Tüm işlerimiz, komisyonlarımız, belediyelerle ilişkilerimiz şeffaf olacak, ihaleler canlı olacak. Biz her ortamı şeffaflığa dökecek. Siz temsilcisiniz, çoğunluk millet. Benim partili meclis üyelerim de benden olmayacak, milletten yana olacak. Yanlış bir şey varsa karşı çıkacak.

“İSTANBUL’UN KAPISINDA BEKLEYEN DEPREM MİLLİ SORUNDUR”

Özellikle yoksulluk ve içine çocuğu kattığımız paket çok değer verdiğimiz alan. Ekonomik desteklerin yoksulluk sınırı altındaki ailelere verilmesi. Sosyal politikaları hızlı devreye alacağız. Evlenme destek paketimiz var bizim. Rakibimizin projelerinden de esinlenebiliriz, bu ayıp değil. Esinlendiğimi de söylerim. ihtiyacı olan evlenme adaylarına düğün salonlarını ücretsiz vereceğiz. Açlık sınırındakilerin altında süt, su projelerimiz var. İstanbul’un kapısında bekleyen deprem tehdidi var. Bunu milli sorun olarak görüyorum. Afeti yaşamadan önce can ve mal kaybını azaltacak tedbirler var. Yapı  denetimini sağlamak için kentsel  dönüşümünü hızlandırmanız lazım. 30 milyon metrekare yeşil alanı niye açıkladık?

“TEK DUAM: ALLAHIM BU ŞEHRE BİR SÜRE DEPREM VERME!”

Deprem bu şehirde yüzbinlerce can almaya simülasyonlar var. Tek duam Allahım bize bir süre deprem verme! Bu şehrin boş alanları binayla dolduruldu, kentsel dönüşüme hiçbir katkısı olmadı. Bu şehirde kentsel dönüşüm denince insanların rüyası kaçıyor. Bu tehdidi çok hızlı çözmeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızla başta deprem olmak üzere birçok konuyu masaya yatırmak isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz