Kentsel Dönüşümün Simgesi Fikirtepe’de Hayat Başladı

Kentsel dönüşümün simgesi Fikirtepe’deki 8 projede yaşam başladı, 23 projede ise satışlar devam ederken 7 projede başlamak üzere…

Kentsel dönüşümün simgesi Kadıköy Fikirtepe’deki 8 projede yaşam başlarken, 23 projede satış devam ediyor, 7 projesi ise başlamak için gün sayıyor.

Bölge 2011’de kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğinde 134 hektarlık bir alanı kapsayan 57 adada 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yapılıp, 18 milyar dolarlık proje üretilmesi hedefleniyordu.

Günümüzde bölgede tamamlanan 8 projede yaşam başladı. 23 projede satış devam ederken 7 konut projesine ise yakın zamanda ilk kazmanın vurulması bekleniyor.

Metrekare fiyatı 15 bine dayandı 

Fikirtepe’de konut metrekare fiyatları 15 bin liraya kadar çıkıyor. Dijital gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com’un verilerine göre semtte ortalama konut satış metrekare fiyatı 6 bin 850 lira, ortalama konut fiyatı 688 bin lira, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 27 yıl.

Uzmanlar, konut stoğu fazlalığından dolayı fiyatların olması gereken seviyenin altında olduğunu belirtiyor. Uzmanların tahminlerine göre metrekare fiyatları birkaç yıl içinde 30 bin liranın üzerine çıkacak.

Yaşanılan sıkıntılar aşılıyor

Fikirtepe’de dönüşüm çalışmalarında bazı zamanlarda sıkıntılar yaşandı. Ancak yasal düzenlemelerle bölgedeki hak sahiplerinin mağduriyet yaşamasının önüne geçilmeye çalışıldı.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl sorun yaşanan projelere müdahale etti. Anka Yapı ve Vartaş’ın yarım kalan projelerine, İller Bankası ve Kiptaş ortaklığıyla devam kararı alındı.

Yeni projeler yolda

Fikirtepe’de birçok şirketin yeni proje hazırlıkları da tüm hzııyla devam ediyor. Teknik Yapı, Zirverbey parseli adını verdiği alanda bölgedeki üçüncü projesine bu yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Babacan Holding de bu yıl inşaatına başlayacağı 2 adada toplam 2 bin 500 konut yapacak. CC Group, 18 dönümlük bir alanda 500 konut, Güral İnşaat ise 561 konut, 23 ofis, 35 home ofis ve mağazalar inşa edecek. Haldız İnşaat’ın bölgedeki ikinci projesi, Diagonal İstanbul adıyla lanse edilecek. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından TMSF’ye devredilen Dumankaya’nın Fikirtepe’deki 2 adayı kapsayan projesi ise fon tarafından hayata geçirilecek.

Kaynak: Takvim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz