KİPTAŞ Etiler’e 10 Bin Konut Yapacak

Polis Meslek Yüksekokulu

KİPTAŞ, Etiler’deki 13 milyar lira değerindeki Polis Meslek Yüksekokulu arazisine 10 bin konut inşa edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sahip olduğu ve satışı ile akıbeti merak konusu olan arazi 4 Nisan’da ihaleyle KİPTAŞ’a satılmıştı.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Bloomberg HT kanalındaki açıklamasında, bölgenin bir alışveriş merkezine dönüştürülmeyeceğini, arazi üzerine 10 bin konutluk proje yapacaklarını söyledi.

“Çevre ile uyumlu proje olacak”

Projenin çevre ile uyumlu olacağını anlatan Yıldırım, “AVM şeklinde olmaz ama cadde dükkanlarının, ofislerin olduğu karma bir proje olur. Son zamanlarda o bölgede yeni bina yok. Böylelikle projemiz orası için örnek teşkil edecektir.” dedi.

Yıldırım, ihalede 1 milyar 388 milyon lira teklif verdiklerini anımsatarak, “Bu meblağ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek idare payı. Projeden 2 milyar 666 milyon lira gelir bekliyoruz. Üç milyar üzerinde gelir elde edilirse, idare payı da ona göre artacaktır. İdare dediğimiz Büyükşehir Belediyesi’ne dolayısıyla hizmete giden miktar” diye konuştu.
Arazi üzerindeki projeye de değinen Yıldırım, “Bunun için de 5-6 ilçe değerlendiriliyor. İstanbul’un yaşanılabilir bir kent olmaya devam etmesi için konut sayısının 15 ila 18 milyonda tutulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz