Kiptaş’tan Bakırköy’de Kentsel Dönüşüm Yıkımı

Kiptaş Bakırköy Kentsel Dönüşüm

İBB iştiraki KİPTAŞ, hak sahipleriyle anlaşarak, Bakırköy Kartaltepe Mahallesi’ndeki 1968 üretimi, 9 blok, 66 konut bağımsız birim ve 111 hak sahibinden oluşan İş Bankası Mensupları Sitesi İncirli parselinde yıkım gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ), hak sahipleriyle anlaşarak, Bakırköy Kartaltepe Mahallesi’ndeki 1968 üretimi İş Bankası Mensupları Sitesi İncirli parselindeki yıkıma, geçtiğimiz 31 Ağustos’ta başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da “İstanbul Yenileniyor” projesi kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek 65 yıllık sitenin, tahliyesi tamamlanan İncirli parselindeki yıkımına, CHP Parti Meclisi üyeleri Cem Aydın ve Berker Esen, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve hak sahipleriyle birlikte tanıklık etti. İmamoğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerini de yıkım anını görüntüleyen basın mensuplarına yaptı.

Kiptaş Bakırköy Kentsel Dönüşüm

YIKIMIN ÖYKÜSÜ

Bakırköy ilçesinde bulunan 1968 yapım tarihli İş Bankası Mensupları Sitesi İncirli parseli hak sahipleri, binalarını yenilemek için 24 Mayıs 2022’de istanbulyenileniyor.com’a başvurdu. KİPTYAŞ; 9 blok, 66 konut bağımsız birim ve 111 hak sahibinden oluşan site için proje hazırladı. Projenin tamamlanmasının ardından 22 Kasım 2022’de, hak sahipleriyle bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. 29 Kasım 2022’de ise, hak sahipleriyle sözleşme imzalanmaya başlandı. 13 Nisan 2023’te de hak sahipleriyle yüzde 100 uzlaşıldı ve riskli yapılar yıkıma hazırlandı. 31 Ağustos’ta yıkımlar başladı. Diğer bloklarda tahliyelerin yapılmasıyla yıkımlar tamamlanacak.

YÜCETARLA PARSELİNDEKİ YAPIM ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Bakırköy ilçesinin Zuhuratbaba Mahallesi’ndeki 1969 yapım tarihli İş Bankası Mensupları Sitesi’nin Yücetarla parselinde yaşayan hak sahipleri de 7 blok 54 konut bağımsız birimden oluşan binalarını yenilemek için 24 Mayıs 2022’de istanbulyenileniyor.com’a başvurmuştu. 9 Nisan 2023’te yıkımı başlayan Yücetarla parselinde, kısa sürede riskli yapıların yıkımı tamamlanmıştı. İmalat çalışmalarının hızla sürdüğü proje kapsamında, 96 konut bağımsız birimden oluşan yeni projeyle birlikte hak sahipleri; depreme dayanıklı, modern mimariye ve konforlu dairelere sahip yeni evlere sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz