Kira Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

konutlarda oda kiralama sistemi

Türkiye’de YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte milyonlarca öğrencinin bir numaralı sorunu barınma ihtiyacı oldu.

Girmiş oldukları üniversite sınavında istedikleri bölüme yerleşen 850 bin 631 öğrenci, 22 Ağustos Pazartesi gününden itibaren kayıt yaptırmaya başladı. Artan kira ve yurt fiyatları ile birlikte öğrencilerin en önemli sorunu belki de barınma ihtiyacı oldu.

Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara başvurular ise dün başladı, 28 Ağustos Pazar gününe kadar devam edecek olan KYK yurtlarına başvurular bittiğinde üniversite öğrencilerinin büyük bölümünün barınma sorunu çözülmüş olacak.

KYK yurtlarında kalmak istemeyen ya da kalamayan öğrenciler için dört seçenek mevcut; üniversite yurtları, özel yurtlar, ev veya oda kiralamak.

Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’ün derlemiş olduğu habere göre; İstanbul’da ev arayan öğrenciler için fiyatlar semtlere göre değişiklik gösteriyor. Kiralar ise 5 bin liradan başlayıp 25 bin liraya kadar çıkıyor.

İnternet bulunan kiralık ilanlarında, ‘süit oda’ ismi altında sunulan ancak penceresi bile olmayan odalar için ise 2 bin 750 lira ile 3 bin 250 lira arasında kira isteniyor.

İSTANBUL’DA EN PAHALI İLÇELER 

İstanbul’da en yüksek kira istenen ilçeler arasında ise Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar yer alıyor.

Kadıköy’de Marmara Üniversitesi kampüsü yakınlarında bulunan ve emlakçılık yapan Abdülkadir Kılıçkap, öğrencilerin taleplerini geri çevirmek zorunda kaldıklarını ifade edip, “Öğrenciler gelmeye başladı fakat onlara hitap edecek ev yok. 1+1 evler için 8 – 10 bin TL’den aşağı fiyat veremiyoruz. Ev sahipleri ise geçen yıl 2 bin TL olan eve şimdi 8 bin TL istiyorlar” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİ KENTLERİNDE KİRA FİYATLARI 

Öğrenciye kiralık ev fiyatları ise İzmir’de 3 bin liradan 11 bin liraya, Ankara’da 4 bin liradan 12 bin liraya, Eskişehir’de 3 bin liradan 7 bin liraya, Antalya’da 3 bin 500 liradan 15 bin Tliraya kadar çıkıyor.

Erzurum’da ise 2+1 evi 1250 liraya kiralamak mümkün. Sivas’ta da öğrenciye verilen evlerin kiraları 2 bin liradan başlıyor, 4 bin liraya kadar çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz