Kira Gelir Beyanı İçin Son Gün!

kira gelir vergisi hesaplama

Kira gelir vergisi için beyanname verme ve 1. taksit ödeme dönemi bugün sona eriyor

Kira gelir vergisi beyanname ve 1. taksit ödeme günü bugün sona eriyor. Henüz beyanname vermemiş ve 1. taksit ödemesini yapmamış olan kimselerden işlemini vergi dairesinde yapacakların mesai bitimine kadar, internet üzerinden yapacakların ise gün sonuna kadar vakti bulunuyor. Kira gelir vergisinde 2. taksit ödemesi ise Temmuz ayı içerisinde yapılacak.

Kira gelir vergisini geçtiğimiz sene konutunu kiraya vererek 3 bin 900 TL, işyerini kiraya vererek ise 30 bin TL’den yüksek kira geliri elde edenler bu senenin vergi mükellefi oldu.Gayrimenkulünü 2018 yılında kiraya vererek gelir elde edenler ise 2019’da kira gelir vergisi mükellefi olacak.

İnternetten kira gelir vergi beyannamesi nasıl verilir?

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılarak, internet üzerinden kira gelir vergisi beyannamesi verilebiliyor.

Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir.

Kira gelir vergisi nereden ödenir?

– Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
– Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,
– Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalara,
– www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz