‘Kıymetli’ Kiracılara Zam Yok

öğrenci kira

Zor duruma giren piyasada ‘tahsilat aksaması’ veya ‘boş kalma’ riskinden kaçınan birçok mülk sahibi, 2019’da kiraya zam yapmadı. İş yerleri ağırlıklı olmak üzere, düzenli kira ödemesi yapan kiracılara yüzde 20’ye varan oranlarda indirim yapanlar bile var.

Ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen hükûmet, herkesi rahatlatacak tedbirleri devreye alıyor. Vatandaşların birbiriyle alışverişinde de önemli değişimler meydana geliyor.

Yüzde 20’ye varan indirim

Türkiye Gazetesi’nden Ömer Faruk Bingöl Gazetesi’nde yer alan habere göre, ev sahibi-kiracı ilişkisi yeni dönemde daha da güzelleşti. Bugünlerde kirasını aksatmadan ödeyen kiracılar, kıymete bindi. Birçok ev sahibinin “kıymetli” kiracılarına ya zam yapmadığı ya da çok sembolik artışlarla 2019 tarifesine başladığı ifade ediliyor. Ağırlıklı olarak iş yerlerinde kira indirime giden mülk sahipleri yüzde 20’ye varan oranlarda indirim yapıyor.

Güç, kiracıda

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Elçi Gayrimenkul AŞ Kurucu Ortağı Selçuk Hiçdurmaz “Mülk sahiplerinin, iyi kiracılarını elinde tutmaya çalıştığı bir süreçten geçiyoruz. Düzenli ödeme yapan kiracılarını kaybetmemek için hiç artış yapmayanlar çoğalıyor. Çünkü dairesi boşalırsa hem yeni ve düzgün kiracı bulması uzun süre alabilir ve bu arada dairesi boş kalarak zarar yazabilir; hem de piyasada çok sayıda kiralık boş daire mevcut, alternatif fazla. Güç, bugün kiracıya geçmiş durumda. Şartlar, kiracıların lehine. İş yerlerinde ise daha değişik bir tablo var. İş yeri kiraları, daralan perakende iş hacmi sebebiyle düşüşte… Bazı kontratların, yüzde 20’ye varan iskontoyla yenilendiğini duyuyoruz. Bu arada evini satmaya kalkışsa; artan faiz oranları ve yüksek enflasyon etkisiyle hane halkı gelirleri daraldı. Konuta talep, neredeyse dip yapmış durumda. İki sene evvel telaffuz edilen fiyatlar artık piyasada yok. Biz de bu dönemin kiralamalar yoluyla geçirilmesini, düzenli ödeme yapanın da mülk sahipleri tarafından ödüllendirilmesini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Banka kayıtlarıyla pazarlık

Kiracılar, yeni kiralayacakları evler için farklı bir reaksiyon daha geliştiriyor. Bu zamana kadar, önceki ikamet ettiği mülklerde günü gününe ödeme yapan banka kayıtlarının çıktısını alıyorlar. Emlakçılara ya da mülk sahiplerine bir ispat olarak gösteriyorlar. Böylece kira rakamı üzerinde pazarlığı yaparken, ellerini güçlendirmiş oluyorlar. Emlakçılar “Resmî olarak düzenli kira ödediğini gösterebilenler, tabii ki daha avantajlı. Zaten mülk sahipleri genellikle ‘az olsun, ama sürekli gelsin’ diye düşünüyor ve başının ağrımaması için bu kiracılara anahtarı veriyor” diye konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here