Kız Kulesi’nin Son Hali Göründü

İstanbul’un gözbebeği Kız Kulesi’nin son hali merak ediliyordu. Branda ile üzeri kapatılan Kız Kulesi‘nin rüzgar çıkınca son hali göründü.

Restorasyona giren Kız Kulesi bu şekilde kapatılıyordu. Herkes çalışmaların nasıl ilerlediğini merak ederken, rüzgar çıkınca Kız Kulesi’nin son hali göründü.

Kulenin külah kısmı özgün malzemeye uygun olarak yenilenmesi çalışmaları sürüyor. Kurulan iskelede restorasyon çalışmaları devam ederken gemilerle de alt yapı için borular getirildiği görüldü.

Kız Kulesi’nde geçtiğimiz aylarda incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayının sonunda Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu ifade etmişti.

Kız Kulesi‘nin kubbe kısmından sökülen betonarme yapının binaya yük bindirdiğine dikkat çeken Bakan Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız zaman yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Mevcut yapı tasarlanırkenki statik yapısından çok uzak hale getiriyorsunuz. Yapıda orta ve uzun vadede ciddi hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün eklentiler statiği el verdiği ölçüde söküldü. Yapı orta şiddetli bir depremde yıkılmaya müsait. 80 yıllık betonarme kullanıyorsunuz” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz