Konut Alırken Kararlarımızı En Çok Etkileyen 5 Faktör

Zingat.com yeni projelerden gayrimenkul alacakların alım kararlarında etkili olan 5 faktörü açıkladı.

Zingat.com’da yer alan bilgilere göre derlenen ve yeni konut projelerinde ev satın alırken göz önünde bulundurulan 5 faktör şöyle sıralandı:

Fiyat ve ödeme kolaylıkları

Parasını gayrimenkul yatırımı yaparak değerlendirmek isteyenler için belirleyici olan en önemli faktör fiyat olarak ortaya çıkıyor. Markalı projelere özel kampanyalı fiyatlar, ödeme koşullarının kolaylığı, peşinat olarak istenen miktar, vade süreleri ve teslim tarihi de fiyatla birlikte değerlendiriliyor. Kirada oturanlar ev sahibi olmak için taşınmaya hazır durumdaki tamamlanmış projeleri tercih ediyor.

Projenin konumu

Ev satın alma kararında dikkate alınan ikinci faktör ise yakın çevrenin sahip olduğu özellikler olarak öne çıkıyor. Çocuklu aileler ev seçiminde okullara yakın olmasına önem veriyor. Yetişkin çocukları olan veya genç aileler ise alışveriş merkezi, restoran, kafe ve sinema gibi sosyal imkânların bulunup bulunmadığını araştırıyor. Ayrıca projenin konum olarak hastane, üniversite, iş ve alışveriş merkezlerine yakın olması konutun yatırım değerini de artıyor.

Projedeki sosyal alanlar 

Projede yaşayanların keyifli zaman geçirmelerine ve spor yapmalarına olanak veren sosyal donatı alanları da alıcıların göz önünde bulundurduğu 3. faktör olarak ortaya çıkıyor. Aidatları yukarı çekmekle birlikte konut alıcısı alacağı evde; spor sahaları, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuklara özel park ve havuz, yeşil alanlar, açık ve kapalı otopark gibi özellikleri arıyor.

Binanın sağlam olması ve güvenlik

Projelerde konut satın alanlar için binanın depreme karşı güvenliği kadar sitenin içinde yaşamın da güvenli olması çok aranan özelliklerden biri. Bununla birlikte akıllı bina & akıllı ev özelliği olan konutlar öne çıkıyor. Yeni konutların deprem yönetmeliklerine göre hazırlanması, birinci el dairelerin ve bulundukları binaların sağlam olması anlamına da gelse de bazı yatırımcılar ev alırken deprem riski en az alan bölgeleri tercih ediyor.

Yatırımın prim yapması

Yatırım amaçlı da olsa oturum amaçlı da olsa herkes parasını prim yapacak bir eve yatırmak istiyor. Bu nedenle konut projesinin prim yapacak bölgede bulunması, lokasyon olarak avantajlı bölgede yer alması, metro ve metrobüs gibi toplu ulaşım araçlarına veya açılacak yeni duraklara mesafesi ev alacaklar tarafından göz önünde bulunduruluyor. Bir konutun kiraya verildiği zaman elde edeceği kira gelirleriyle ne kadar sürede ana parasını kazanacağı hesabına dayanan amortisman süresi de emlak yatırımı yapanların önem verdiği bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz