Konut Fiyat Artışında İzmir, İstanbul’u 3’e Katladı

Merkez Bankası tarafından açıklanan son raporda İzmir’de yaşanan büyük fiyat artışı dikkat çekti. Konutta en fazla İzmir rağbet görürken, 2017’de İzmir’de konut değer artışı İstanbul’u üçe katladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan en son Hedonik Konut Fiyatı Endeksi raporunda İzmir2017’nin en çok değer artışının yaşandığı il olarak dikkat çekerken, konut fiyat artışı İstanbul’u üçe katladığı kaydedildi.

Konut fiyatlarında yaşanan artışta O ilimiz ilk sıraya yerleşti. Merkez Bankası’nın raporu İzmir’i gözler önüne serdi. İzmir’de fiyat değer artışı konut için İstanbul’u üçe katladığı bildirildi.

İnşaat ve gayrimenkul alanında hayata geçirilen son projelerle büyük ivme kazanan İzmir’de konut fiyatları arttıkça artıyor. Türkiye’de gayrimenkul alanında son yıllarda yaşanan yukarı yönlü ivme Büyükşehirler arasında da rekabete neden oldu. İstanbul’da son yıllarda düşen konut satış grafiğine ters olarak İzmir’de gerek konut fiyatları, gerekse konut satışları açısından artışlar söz konusu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından her ay açıklanan Hedonik KonutFiyat Endeksi raporunda son aylarda olduğu gibi bu ay da İzmir’deki artış büyük dikkat çekti. Artış yüksekliğine göre ikinci sırada Ege Bölgesi’nin diğer üç ili Aydın, Denizli ve Muğla var. Marmara Bölgesi’nden Bilecik, Bursa ile Balıkesir ve Çanakkale yine ilk 5 içinde yer alıyor. Bu illeri Marmara’dan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ izliyor.

İzmir’de proje geliştirenlerin sayısı artıyor

Özellikle İzmir’de yaşanan konut fiyatlarındaki artış ve projelere olan talepin artması dev inşaat firmalarını bu ilde proje yapmak için arayışlara itiyor. İstanbul merkezli pek çok firma İzmir’de proje geliştirmeye devame derken, 2018 yılında daha fazla İzmir projesinin öne çıkacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz