Konut Fiyatlarına Zam Yolda…

Döviz ve faizlerdeki artışın inşaat maliyetlerine yansımaya başladığı ve bu kapsamda çimentoya yüzde 10, betona yüzde 15, demire de yüzde 40 zamdan sonra konut fiyatları da yüzde 15 civarı zam yapılacak.

Döviz ve faizlerdeki artışın inşaat maliyetlerine yansımaya başladığı ve bu kapsamda çimentoya yüzde 10, betona yüzde 15, demire de yüzde 40 zamdan sonra konut fiyatlarında yüzde 15 civarı zam yapılacağı belirtiliyor.

Döviz kurundaki artışın ardından konut fiyatlarında da zam yolda. Bu yılın başından itibaren çimentoya yüzde 10, betona yüzde 15, demire yaklaşık yüzde 40 zam gelirken, betonda yüzde 10 daha zam bekleniyor.

Maliyetlerin sürekli çıktığına işaret eden inşaatçılar, bekletilen zamların seçim sonrası konut fiyatlarına yansıtılacağını söylüyor

“İnşaat maliyetleri sürekli artıyor”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, konut piyasasında satışların yavaşlamasına rağmen, inşaat maliyetlerinin sürekli arttığını söyledi.

Betona yüzde 15 zam geldiğini anlatan Dündar, “Bir yüzde 10 artış daha gelebileceği yönünde bize tebliğ yapıldı. Hangi fatura dönemi olur bilmiyoruz ancak, mayıs-haziranda olabilir” dedi.

Dündar, bu artışın döviz kurundan kaynaklandığını aktararak, “İzolasyon malzemesine de yüzde 10 zam konuşuluyor. Bu artışları fiyata yansıtmamaya çalıştık. Seçim sonrası piyasa açılırsa maliyetler konut fiyatlarına yansıtılır. Bu da yüzde yüzde 15’in altında olmaz” diye konuştu.

“Yeni zamlar yolda”

Özyurtlar Holding Başkanı Tamer Özyurt da demir fiyatlarındaki yükselişi hatırlattı.

Özyurt, demirin bir yıl önce KDV dahil 1500 lira olduğunu dile getirerek, “Şu anda 3 bin liralara yaklaştı. Beton da keza yaklaşık yüzde 15 artmıştı. Geçen ay sonu yüzde 10 artış tebliğ edilmişti, Haziran ayında bir yüzde 10 artıştan daha bahsediyorlar.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Posta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here