Konut Hesabına 4 Destek Daha Geldi!

Ev sahibi olmayan vatandaşa 15 bin lira devlet desteği veren konut hesabı yeniden düzenleniyor. Yeni modelde 4 yeni destek var:  Devlet desteği artacak-Stopaj oranı inecek-Tapu harcı düşecek-Düşük faizli kredi

Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanması amacıyla Ağustos 2016’da başlatılan ‘konut hesabı’ bugüne kadar yalnızca 11 bin 348 kişi tarafından açıldı. 14 bankadan birinde açılan konut hesabında en az 3 yıl süreyle birikim yapılırsa devlet azami 15 bin liralık destek veriyor. Ancak açılan konut hesabı sayısının düşük kalması nedeniyle Hükümet yeniden harekete geçti.

11 bin kişi yararlandı
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut hesabı uygulamasını daha etkin hale getirmek amacıyla sistemi yeniden düzenlediklerini belirterek “İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahipliğinin bulunmaması gerektiğine işaret eden Şimşek, devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme şartının bulunduğunu anımsattı. Ekim 2017 verileri dikkate alındığında 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının 11 bin 348 olduğunu belirten Şimşek, bu sayıyı yetersiz bulduklarını söyledi.
Şimşek, katılımcıların sistemi yeterince cazip görmediği tespitinden hareketle uygulamanın daha etkin hale getirilmesi amacıyla sistemi yeniden dizayn etmeye karar verdiklerini vurguladı. Ortaya koyulacak yeni konut hesabı modeliyle mevcut sistemin aksaklıklarını gidereceklerini ve yeni destek unsurları ekleyeceklerini belirten Şimşek, yeni modelde mevcut devlet katkısının devam edeceğini ancak katılımcılara daha fazla devlet katkısı verilmesinin planlandığını bildirdi. Konut Hesabı Sistemi ile tasarruf süreci ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak katılımcılara ilave avantajlar sağlanacağına dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu:
“Yeni konut hesabı modelinde önemli bir yenilik olarak bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak sözleşmeler çerçevesinde daha düşük faiz oranıyla tasarruf yapılması ve bunun devamında daha düşük faiz oranlarından konut kredisi kullanılması söz konusu olabilir. Mevduat olarak tutulan paranın süresi ve miktarı arttıkça, kredi kullandırımı sırasında uygulanacak faiz de daha düşük kalacak. Kredi faiz oranında ne kadarlık bir indirim yapılacağı aktüerya hesapları sonucunda belirlenecek. Konut hesabına yapılan devlet desteği de göz önünde bulundurulduğunda ev almak isteyen vatandaşlarımız için daha düşük bir kredi faizi söz konusu olabilecek.”
Altın olarak da biriktirilebilecek
Uygulama kapsamında konut alan katılımcılara ilave vergi avantajları sağlanacağını vurgulayan Mehmet Şimşek, tasarrufların altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesine de imkan tanınacağını söyledi. Şimşek, konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj ve ev alımlarında düşük tapu harcı tahsili düşünüldüğünü bildirdi. Yeni konut hesabı modelinin, konut alımını kolaylaştırmanın yanı sıra tasarrufları artıcı bir etki yaratmasının da beklendiğini vurgulayan Şimşek, düzenlemeyi en yakın zamanda tamamlayarak EKK’ye sunacaklarını sözlerine ekledi.
Mevcut modelde 3 yıl şartı var
MEVCUT modelde konut hesabına ilişkin ödemeler aylık veya 3 aylık olarak yapılıyor. Aylık ödemelerde alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Devlet katkısı şöyle hesaplanıyor:
– Devlet katkısı, ödeme süresi 36-47 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15’i olacak, 13 bin lirayı geçemeyecek.
– Devlet katkısı, ödeme süresi 48-59 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 18’i olacak, 14 bin lirayı geçemeyecek.
– Devlet katkısı, ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için birikim tutarının yüzde 20’si olacak, 15 bin lirayı geçemeyecek.
Kaynak: Vatan Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz