Konut Kredi Faiz Oranları Yine Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri

Dün başlayan indirimli konut kampanyasının ardından güncellenen konut kredi faiz oranları yine yükseldi. Firmalar 0,98 faiz oranı ile kredi kullandırmaya başladı. Bankaların en düşük faiz oranı ise 1,35…

Konut kredisi faiz oranları bir türlü düşüş eğilimine girmiyor. Düşük faizli konut kredisinin verildiği günleri mumla arar olduk

Mayıs ayında başlatılan “yüzde 0,98” faiz oranı kampanyasının bitmesinin ardından artmaya başlayan faizler yüzde 2,80’e kadar dayandı. Dün güncellenen verilere göre; 2 banka faiz oranını artırdı. 18 bankadan 16’sı faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Bugün itibari ile en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,35, en yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2,80.

Faiz artıran bankalar

Yapı Kredi 5 ve 10 yıllık konut kredi faiz oranlarını yüzde 2,15’ten, yüzde 2,32’ye çıkardı. Akbank da 5 ve 10 yıllık konut kredi faiz oranını yüzde 2,17’den, yüzde 2,70’e çekti. En yüksek konut kredi faiz oranı yine Garanti Bankası’nda. Garanti 5 ve 10 yıllık konut kredisi kullanmak isteyenlere yüzde 2,80 faiz oranı uyguluyor.

Dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan “Tarihi indirim kampanyası” bugün itibari ile başladı. Kampanya kapsamında daire bedelinde üzerinden önce yüzde 10 indirim yapılıyor. İndirimli daire bedeli üzerinden de yüzde 10 peşinat ödeniyor. Daha sonra yüzde 15’lik kısım 12. ayda, yüzde 15’lik kısım 24. ayda ara ödeme  şeklinde ödeniyor. Kalan bedel ise 120 ay boyunca 0,98 faiz oranı ile vadelendiriliyor. Ancak düşük faizli krediler bankalar tarafından değil firmalar tarafından veriliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz