Konut Kredi Faizleri 6 Yılın En Yüksek Seviyesinde!

Konut kredisi faizlerindeki yükseliş gittikçe artıyor. Konut kredisi faizleri 2 Şubat haftası itibari ile 2011 Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Konut kredisi faiz oranları 2 Şubat haftası itibari ile 2011 Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Habertürk Gazetesi’nde yer alan habere göre; Merkez Bankası verilerine bakıldığında bankalar tarafından Türk Lirası kullanılan kredilerin ağırlıklı faiz ortalaması yüzde 14,55 olarak belirtiliyor.

Böylelikle konut almayı planlayan tüketici için faizde psikolojik seviye olan yüzde 1’in üzerindeki seyir yükselemesini sürdürmüş oldu.

Konut kredisi faizlerindeki yükseliş gittikçe artıyor.

Konut kredisi faizlerindeki bu artış ivmesi ipotekli satışlar üzerinde de etkisini gösteriyor. Son açıklanan ve Aralık ayını kapsayan verilere göre Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,7 oranında azalış göstererek 34 bin 29 olarak kaydedildi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 25,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 516 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 45,5 ile Ardahan oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz