Konut Satışlarında Bu Yıl Rekor Kırılacak

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, sektörde canlılığın devam edeceğini belirterek konut satışlarında bu yıl 1.34 milyonun üzerine çıkılarak rekor kıralacağının sinyalini verdi.

Sabah Gazetesi tarafından Antalya’da 5’incisi gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, konut satışlarında bu yıl 1.34 milyonun üzerine çıkılarak rekor kıralacağını söyledi.

Sektörde canlılığın devam edeceğine vurgu yapan Murat Kurum, “Bu yıl haziran ayı ve ekim ayı dışında, diğer bütün aylara ait satış verilerinde, 2016’da gerçekleşen satışların üzerinde rakamlara ulaşıldı” dedi.

Kurum, “2016’da ulaşılan 1.34 milyon adetlik satışın üzerinde bir rakamı yakalamak sürpriz olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörü yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini belirten Kurum, genç nüfus ve mevcut yapı stokunun yenilenmesi zorunluluğunun Türkiye’deki gayrimenkul hareketliliğini sürdüreceğini kaydetti. Kurum, şunları kaydetti: “Ülkemizde nüfus artışı halen devam ediyor ve buna dayalı bir konut ihtiyacı olduğu gerçek. Bununla beraber, maalesef, yaklaşık yüzde 40’ı gerekli inşaat izinleri olmayan bir konut stokuna sahibiz ve deprem tehlikesi sebebiyle bu konut stokunun acilen yenilenmesi gerekiyor. Ayrıca gerek şehirleşmeden kaynaklanan iç göç gerekse konjonktürel olarak son dönemde yaşanan dış göç konut ihtiyacını tetikleyen en önemli etkenler olarak sayılabilir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, orta vadede sektör açısında dinamiklerin aynı şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum”

Emlak Konut’un yatırım planları hakkında da açıklamalar yapan Kurum, ”Büyük şehirler ve bunların arasında da başta İstanbul odaklı olmak üzere ama Anadolu’da da Emlak Konut markalı projelere olan talebi göz ardı etmeden, projeler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

İstanbul’un ön planda tutulduğunu, bunun da bilinçli bir tercih olduğunu aktaran Kurum, “TÜİK’in konut satış rakamlarını incelediğimizde, Türkiye’deki konut satışlarının yüzde 20’ye varan kısmı İstanbul’da gerçekleşiyor. Bizim de bu doğrultuda, mevcut ihale edilmemiş arsa portföyümüzün yüzde 90’a yakınını İstanbul’da bulun arsa yatırımlarımız oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz