Konut Satışlarında Süre İSTHALE ile 1 Güne Düşecek

Konut almak ve satmak isteyenleri açık ihale sistemi ile buluşturan İSTHALE, gayrimenkul sektörüne yeni bir fırsat getirecek.

Türkiye gayrimenkul sektörü,  İngiliz yatırımcı Tyla Angelis’in kurduğu İSTİHALE müzayede sistemi ile münferit mülk alışverişine imkan tanıyacak.

Konut satışlarında yaşanılan duraklama ve güven problemlerinden yola çıkarak oluşturulan sistemin tanıtım toplantısı 13 Mart’ta Beyoğlu Pera’da düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı.

Burada konuşan Tyla Angelis, sistemi şimdilik İstanbul konut piyasası için oluşturduklarını ilerleyen günlerde ise farklı ülke ve şehirlerde de sistemi devreye koyacaklarını söyledi.

İstanbul’da ortalama bir gayrimenkul satışının 6 ayda gerçekleştiğine vurgu yapan Angelis, şunları ifade etti:

“Açık artırma sistemiyle gayrimenkul satışını Türkiye’de gerçekleştirmenin, son zamanlarda duraklayan gayrimenkul satışlarına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü bu sistem Türkiye’de uygulandığında doğru fiyatlı tüm ürünler 1 günde satılabilir. Açık artırma sistemini Türkiye’de uygulayarak emlak sektörünü gerçek dışı vaatlerden kurtarıp şeffaf bir sistemle buluşturacağız.”

İSTİHALE’nin hem alıcı hem de satıcı için önemli avantajlara sahip açık artırma sistemi olduğunu anlatan Angelis, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektöründe TUİK’in verilerine göre 2016 yılında İstanbul’da 232 bin adet konut satışı gerçekleşirken bu rakam 2017 yılında 238 bin adet seviyelerinde gerçekleşti. Son yılların yükselen değeri gayrimenkul sektöründe gözlemlenen duraklamaya farklı satış kanalıyla ivme kazandıracağız.” diye konuştu.

Gayrimenkul sektöründe çeşitli faaliyetler gerçekleştiren İngiliz girişimci Tyla Angelis’in 2 milyon TL yatırımla kurduğu İSTİHALE, özellikle gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanan bir açık artırma sistemi.

Konutta yüksek komisyonlar tarihe karışacak

Konut satışlarında emlakçıların talep ettiği yüksek komisyonlara ve son zamanlarda gözlemlenen usulsüz satışlar nedeniyle sektörün ihtiyaç duyduğu şeffaflık ihtiyacına, yüzde 2’lik standart komisyon oranı ve herkese açık müzayede ortamında gerçekleşen satış süreciyle yanıt veren İSTİHALE, gayrimenkul sektöründeki balon fiyatlara engel olacak.
Rasyonel değerlerinin üzerine çıkan gayrimenkul fiyatlarını ve yüksek komisyon ücreti talep eden emlakçıları devre dışı bırakan İSTİHALE, müzayede sistemiyle aylarca satılamayan gayrimenkullerin 1 günde satışını sağlayacak.

Gayrimenkul sektöründe gözlemlenen balon fiyat oluşumunu engelleyerek mülklerin gerçek değerine kavuşmasını sağlamak ve konut satışlarının hız kazanmasına yardımcı olarak mülk sahiplerinin mağduriyetini gidermek amacıyla kurulan İSTİHALE, şeffaf satış sistemi ve rasyonel gayrimenkul satış rakamlarıyla yabancı yatırımcının ilgisini de tekrar Türkiye’ye çekmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here