Konut Sektörüne Kota Geliyor

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, sektöre ilgili ilgisiz herkesin girdiğini ve konuyla ilgili bir hazırlık içerisinde olduklarını belirterek “Konut sektörüne adil kota sınırlaması için hazırlık yapıyoruz” dedi.

Gül Proje tarafından Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen Avangart İstanbul Projesi’nin lansmanı yapıldı. Avangart İstanbul’un gerçekleşen basın lansmanında sektöre ilişkin açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yıl başından bu başlatmış oldukları 84 ay sıfır faiz kampanyasıyla ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 30-35 avantaj sağladıklarını söyledi.

Sektöre ilişkin sıkıntılara da değinen Kurum, “Konut sektöründe bazı bölgelerde sıkıntılar olduğunu görüyoruz.İlgili ilgisiz herkese ruhsat verilmesi ve bunun önüne geçilememesi bazı sıkıntılar yaratıyor.” dedi.

Var olan sıkıntıların çözümüne dair bir çalışma hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Kurum, şöyle devam etti:

“Bundan sonra firmaların bir çok özelliklerine göre ruhsat ve proje yapma yetkisi verilebilir. Buna bir nevi kota diyebiliriz yada buna benzer bir sistem olacak.Bölgelere ve firmalara göre kotalar koyup sıkıntıları giderebiliriz. Firmalar teknik açıdan yeterli mi ya da maddi açıdan yeterli mi, değil mi gibi değerlere bakıp bu kriterler eşliğinde kararlar vereceğiz.”

Bazı bölgelerde konut projelerinin talep fazlalığı oluşturduğuna dikkati çeken Kurum, “Bölgelere göre kotalar konabilir. Bunun alt yapısı için çalışıyoruz. Konut sektöründe bölgelere göre adil kota sınırlaması için hazırlık yapıyoruz. Bu konular ile ilgili gayrimenkul dernekleri ile bir araya geldik. Bundan sonrası içinde detaylı görüşmeler yapacağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz