Konut Talebinde Azalma Yok!

TOKİ

TOKİ Başkanı Ergün Turan, konut talebinde azalma olmadığını ifade etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konseptiyle inşa edilen 605 konutun kura çekilişi yarın yapılacak. Kura çekilişi İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yarın saat 10.00’da başlayacak. 605 konuta 6 bin 946 başvuru geldi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Öncelikli hedefimiz dar ve orta gelirli, bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşlarımızı kira öder gibi konut sahibi yapmaktır. Sosyal devletin en önemli yansıması, vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu gerçekleştiriyoruz. TOKİ, vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur” dedi.

 “Konut talebinde azalma yok”

Konut talebinde bir azalma olmadığını ifade eden Turan, Türkiye’nin her yerinde yoğun konut talebiyle karşılaştıklarını söyledi. Turan, bir yerde 300 konut yapılıyorsa, 3 bin talep geldiğini aktardı. Turan sözlerine şu şekilde devam etti; “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında süren yeni  TOKİ üretimleri, şehirlerimize örnek nitelikleriyle, yerel unsurları barındıran güçlü ve nitelikli yapılardır. Barınma ihtiyacının giderilmesi kadar sosyokültürel işlevlerini de önemsiyoruz. Bu nedenle, milletimizin en temel özelliği ve arayışı olan dayanışma, komşuluk kültürüne imkan tanıyan, semt dokusunun hayat bulduğu ‘mahalle konsepti’ ile de üretimler hayata geçiriyoruz. Dünden bugüne gelebilen şehirlerimize baktığımızda, konutların yatay olduğunu görüyoruz. TOKİ olarak konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımıyla çok katlı olmayan üretimler hayata geçirip, hiçbir şehirde ‘en yüksek bina TOKİ binası olmayacak’ diyoruz.”

Turan, ayrıca konut başvurusu için kura öncesinde yatırılan 5 bin lira bedelin, çekilişte konut hakkı elde edilememesi halinde vatandaşlara 2 Mayıs’ta iade edileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz