KONUTDER Başkanı Altan Elmas’tan Seçim Değerlendirmesi

TÜİK Büyüme Rakamları

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla 24 haziranda gerçekleştirileceği ilan edilen erken seçim kararını değerlendiren KONUTDER Başkanı Z. Altan Elmas sektörel gözle bakıldığında belirsizliklerin ortadan kaldırılması açısından yerinde bir karar olduğunu söyledi.

24 Haziranın ülkenin biran önce seçim sürecinden çıkması için ideal bir tarih olduğunu ifade eden Elmas “Seçim beklentisine girmiş piyasalar ve belirsizlik böylelikle sona ermiş olacak. Bu nedenle erken seçim kararının son derece doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu kararla birlikte bulutların dağıldığı, ekonomiye pozitif yansıdığı bir hava oluşacak. Dünkü açıklamayla birlikte dövizlerde düşüş yaşanması ve borsanın da yukarı ivmelenmesi de bunun küçük bir göstergedir” dedi.

Geçmiş yıllardaki seçim süreçlerine bakıldığında ekonomik düzenin fazla etkilenmediğini söyleyen Altan Elmas makro ekonomik planların değişmediğini anımsatarak “Beklentimiz yine o şekildedir. Olumsuz bir etki beklemiyoruz, hatta çok daha büyük pozitif bir etki göstermesini bekliyoruz. Diğer taraftan birçok açıdan da orta uzun vadede belirsizliğin ortadan kalkacağı bir sonucun ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul piyasaları olarak baktığımızda da sektörümüzün bundan cok pozitif etkileneceğini düşünüyoruz. Yatırımcılarımızın yatırım iştahı artacaktır. Beklemekte olan gayrimenkul yatırımcıları ve konut alımını erteleyen konut alıcıları harekete geçecektir. Satışlarda artış yaşanacaktır. Bu durum yıl sonu rakamlarına olumlu yansıyacaktır” dedi.

Seçim sonrası 5 yıllık yeni bir sürecin başlayacağını söyleyen Elmas “Bürokrasideki yavaşlayan süreçler hızlanacak. Sürdürebilir ve belirsizliklerin ortada kalktığı bir zeminde iş dünyası ülkesine, milletine faydalı olmak adına işine ekstra gayret ederek sarılacak” diyerek erken seçim kararının Türkiye için hayırlı olmasını temenni etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here