Konutta Kaçırılmayacak 2019 Fırsatları

Gayrimenkul sektörü yeni yıla müjdeler ile girdi. Konutta dörtlü fırsat 2019’da da devam edecek. Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği imar barışı, 0.98 faiz indirimi, tapu harcı indirimi ve KDV indiriminin devam edeceğinin açıklanması sektörü heyecanlandırdı. 

Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe, ard arda yapılan kampanyalar ve indirimler devreye alındı, ev almak da kolaylaştı. Konut sektörü 2019’a müjdeler ile girdi. Vatandaşın ilgi gösterdiği imar barışı resmen uzatıldı. Ayrıca, 0.98 faiz indirimi, tapu harcı indirimi ve KDV indiriminin uzatılması sektörde heyecan yarattı.

1- İmar barışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan “İmar Barışı” düzenlemesinde başvuru süresi 15 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019’a kadar devam edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması için başlatılan uygulama imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınmasını sağlayacak.

2-) Konutta 0,98 faiz indirimi

Yılı 1.3 milyonluk konut satışıyla kapatmaya hazırlanan inşaat sektörü 2019’a faiz indirimi kampanyasıyla karşıladı. Ziraat Bankası ve KONUTDER işbirliğiyle başlayan kampanyada yüzde 0.98 faizle ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Kampanyaya göre banka ile çalışan firmalardan konut satın alacak tüketicilere aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanabiliyor.

3-) Tapu harcı indirimi

Konut ve iş yerleri için uygulanan indirimi ile tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya 2019’da da devam edilecek.  300 bin TL değerindeki bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kar edilmiş olacak.

4-) KDV indirimi

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8 olarak tahsil edilmesi yeni yılda da yapılacak. 500 bin lira değerindeki bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde vatandaşın indirim öncesi bu eve 90 bin lira KDV ödenirken, indirimle 40 bin lira tahsil edilecek. İndirim kampanyası vatandaş ile 50 bin lira kar etmeye devam edecek.

Öznur YASLI/Emlakkulisi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz