Koronavirüs Konut Talebinde Trendleri Değiştirecek

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, koronavirüsün konut talebi konusunda trendleri değiştireceğini söyledi.

Koronavirüs birçok sektörü etkilerken emlak sektörünü de vurdu.

NTV’den Selin Gürer’in haberine göre; piyasa, beklemeye geçerken önümüzdeki dönemde şehir dışı evlere yönelik talebin artabileceği ifade ediyor.

“İNTERNETTEKİ SAÇMA İLANLARA DİKKAT!”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa bu dönemde internette corona ile ilgili saçma ve gerçek dışı ilanların sayısının arttığını belirtti.

Aşa, “Bu evler virüse dayanıklı ve yüksek katta, bu kata virüs çıkamaz” gibi ilanlar görüyoruz. Vatandaşların böyle ilanlara inanmaması gerekiyor” diye konuştu.

Şu an sadece daha önceden bağlantısı süren ve acil olan işlerin yapıldığından bahdeden Aşa, emlakçıların ofislerini açmadıklarını ve talebin düştüğünü ifade etti.

Aşa, “2020’yi emlak piyasası için yok sayıyoruz. Kayıp yıl olarak görüyoruz. Talep olmadığı için belki fiyatlar da bir miktar düşebilir ancak virüs bitse de emlak sektörü olarak 3 ay etkisinden kurtulamayız” açıklamasında bulundu.

“ALICI ŞEHİR DIŞINA YÖNELDİ”

Korona virüsün ardından insanların belirsizlik içinde olduğunu ve ne olacağını görmek istediklerinden bahseden Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, ilanlarda ise bir düşüş olmadığını açıkladı.

Taş, “Herkes online çalışmaya döndüğü için, daha önce çok görmediğimiz sanal turlar, video ile portföy sunumları ve görüntülü görüşmeler çok arttı” şeklinde konuştu.

Şehir içinde ev bakan insanların virüs nedeniyle şehir dışına yönelebileceğini sözlerine ekleyen Taş, “Şehir içinde müstakil evlerden özellikle kiralık olanlarla ilgili aramalar artmış durumda. Hem sağlık, korku ve tedirginlikten hem de şehir içindeki dairelerini yüksek fiyata satıp şehir dışına doğru olan veya şehir dışındaki evleri çok daha ucuza alabilecekleri için kalabalık siteler yerine müstakil evler, şehrin merkezi yerine de şehir dışı lokasyonlar öne çıkacak” dedi.

“İSTANBUL’A YAKIN YERLER ÖNE ÇIKABİLİR”

Sadece yabancılara gayrimenkul satan şirketlerden Nevita’nın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal da, virüs sonrası alınan tedbirlerle fiili olarak yabancı ilgisinin azaldığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Zaman içerisinde elbette tekrar oluşacak ancak trendlerin değişeceğini düşünüyorum. Şehir dışı ya da müstakil konutlara ilgi artacaktır. Corona bu anlamda ev alırken daha fazla düşünmeyi sağlayacak. İstanbul’a yakın ama nispeten daha sakin Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya gibi şehirlere ilgi artabilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here