Koronavirüsle İstanbul’daki Bahçeli Yalılara Talep Arttı

Koronavirüs salgını sürecinde İstanbul Boğazı’nın incisi yalılara olan talep arttı. En çok geniş bahçeli ve rıhtımlı yalılarda talep artışı yaşanırken, satılık ve kiralık yalı sayısında da artış görüldü. Kovid-19 salgını sürecinde satılan yalı sayısı ise 6 oldu.

Sözcü’de yer alan habere göre; Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, “Pandemi sürecinde yalı piyasasında sanılan aksine çok ciddi bir hareketlenme oldu. Özellikle bahçeli ve geniş rıhtımlı yalı ve yalı daireleri çok tercih ediliyor. Hem satılıkta hem de kiralıkta talepler bu yönde. Doların yükselişiyle beraber yalı fiyatlarında da düşüşler yaşandı. Fiyatlar yaklaşık yüzde 10-15 kadar düşüşlerimiz oldu. Ama çok güzel yalılar da eklendi satılık ve kiralık portföyüne. Yalı piyasasının hareketlenmesiyle, İstanbul’un simgesi haline gelmiş yalılarla da birlikte şu anda hem Anadolu, hem Avrupa Yakası’nda, Sarıyer’i de işin içine katarsak 68-70 tane satılık yalımız var” diye konuştu.

“YABANCILARIN HER ZAMAN BOĞAZA İLGİSİ VAR”

Sinem Ayıkcan Yılmaz, yalı ve yalı dairesi fiyatlarına ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda satılık yalı fiyatlarımız 6 milyon dolardan başlıyor, yaklaşık 85-90 milyon dolara kadar değişiyor. Kiralıklar müstakil yalılarda 12 bin dolardan yine büyüklüğüne, 25-27 bin dolara kadar değişiyor. Yalı dairelerinde ise fiyatlar 3 bin 500-4 bin dolardan başlıyor, 7-7 bin 500 dolara kadar devam ediyor. Yabancıların her zaman boğaza ilgisi var. Pandemi olsun ya da olmasın her zaman daim boğaz ilgileri var. Fakat alanlar ya da kiralayanlar hangisi derseniz; yüzde 95 yerli. Boğazın etkisiyle, büyüsü ile burada bir gayrimenkule sahip olmak, yaşamak istiyorlar ama bire bir yaşam alanlarına çok uymadığı için müşterilerimizin yüzde 90-95’i Türkler” diye konuştu.

ANADOLU YAKASI YALILARI TALEP EDİLİYOR

Sinem Ayıkcan Yılmaz, “Anadolu Yakası’nda çok fazla satılık yalı var. Avrupa Yakası’nda Bebek’te sadece 4 tane yalı var ve Yeniköy´de yalılarımız var. Satılık yalılarımızın çoğu Anadolu Yakası´nda zaten Anadolu Yakası´nda, Avrupa Yakasına göre çok daha fazla yalı mevcut. Zaten müşterilerimizin yüzde 80’inden gelen talep de Anadolu Yakası’ndan. Hem güneş açısı, hem daha sakin olması sebebiyle özellikle bu pandemi dönemi sonrasında Anadolu Yakası’na daha fazla talep geliyor” dedi.

Yılmaz, “Neredeyse her hafta mutlaka bir yalı ya da yalı dairesini satılık ya da kiralık olarak portföyümüze katıyoruz. Çengelköy ve Kanlıca’da şu anda satılık ve kiralık yalılarımız çoğunlukta. Ama en çok talep edilen bölge ise Anadolu Hisarı ve Kandilli” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz