Laleli’deki Tarihi Taşhan 50 Milyon Dolara Satışa Çıktı

1763 yılında Sultan 3. Mustafa zamanında askeri amaçlı inşa edilen Taşhan binası Laleli’de yer alıyor. 87 odalı tarihi Taşhan 50 milyon dolara satışa çıkarıldı.

İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan Laleli’deki Taşhan satışa çıkarıldı.

Taşhan, 1763 yılında Sultan 3. Mustafa zamanında askeri amaçlı inşa edildi.  Bizans ve Osmanlı mimarisi ile inşa edilen Taşhan’ın içerisinde Bizans sarnıcı bulunuyor.

Söz konusu yapı geleneksel ticaret alanı lejandındadır. 1. derece tarihi eser olan Taşhan’ın 3 avlusu var. Bina bodrum, zemin ve 1 normal kattan oluşuyor. Toplam 2 bin 200 metrekarelik bir alana sahip olan binas 6 bin 400 metrekare kullanım alanına sahip. Tarihi Taşhan’ın 87 odası bulunuyor.

Taşhan’ın Anıtlar ve Vakıflar Kurulu’ndan tüm izinler alındı ve  tarihi yapısı korunarak otel yapılabilir izni alındı, projesi çizildi.

50 milyon dolar isteniyor

Real Estate İnformation Service’ten Serkan Lekesiz, projenin gerçekleşmesi durumunda Avrupa çapında bir otel olacağını ifade ediyor.  Serkan Lekesiz, “Taşhan’ın yüzde 82’si hissedarlara aittir. Yüzde 18’i Vakıflar’a aittir. Bina 2018 yılında Vakıflar’dan 30+20 yıllığına kiralandı. Satılan kısım yüzde 82’dir. Bina için 24 saat çalışma izni var.” dedi.

Tarihi Taşhan için istenen fiyat 50 milyon dolar olarak açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz