Maltepe’de Marmara Üniversitesi Rüzgarı

Marmara Üniversitesi’nin tek kampüs olarak önümüzdeki yıllardan itibaren Maltepe’ye taşınacak olması bölgedeki konut fiyatlarını şimdiden yükseltti.

Anadolu yakasının gayrimenkulde parlayan yıldızı Maltepe’de markalı konut projeleri hızla artıyor. Yeni metro yatırımları, kentsel dönüşüm projeleri ve sanayiden boşalan geniş parselleri ile yatırımcıların gözdesi olan Maltepe’de ev fiyatları da her geçen gün yükseliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre, Kartal-Maltepe bölgesinde nitelikli konut projelerinde, değerlerin metrekare başına ortalama 6- 7 bin TL aralığında değişiyor. Bölgede sahil bandında ilerledikçe bu değerlerin ortalama 10-11 bin liraya kadar çıktığı görülüyor.

Marmara Üniversitesi’nin tek bir kampüste toplanacağı Maltepe’de konut fiyatlarının daha da artması bekleniyor. Yaklaşık 2.5 milyon metrekare alan üzerine kurulacak olan kampüste binlerce öğrenci eğitim görecek. Konut piyasasını her zaman hareketlendiren öğrencilerin Maltepe’ye de yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

 

Akademik birimlerini Maltepe’de toplayacak olan Marmara Üniversitesi’nin yeni yerleşkesinin adı Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi olarak belirlendi. Üniversitenin sağlık Bilimleri’nin bulunduğu alana sosyal tesisler, spor salonları, lojman, kreş ve ilk ve orta öğretim kurumları da hayata geçirilecek.

Yaklaşık 2.5 milyon metrekare büyüklüğe sahip olan Maltepe Kenan Evren Kışlası’nın mülkiyeti geçtiğimiz Haziran’da Marmara Üniversitesi’ne geçti. Marmara Üniversitesi’ni tek bir kampüste toplayacak olan yeni binaları  TOKİ  inşa edecek.

Maltepe’de yer alan kışla arazisine 2018’den itibaren öncelikle mühendislik, teknoloji, fen-edebiyat fakülteleri, fen bilimleri bölümleri ile yabancı diller yüksekokulunun taşınması planlanıyor. Kışlada eğitimin başlamasıyla üniversite, Türkiye’nin en büyük yerleşkesine sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz