MEB/İsmet Yılmaz: “Türkiye’nin En Önemli İhtiyacı Konut “

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Sivas Belediyesince yaptırılan Kentsel Dönüşüm Ofisi açılış programında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin en önemli ihtiyacının konut olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Belediyesince yaptırılan Kentsel Dönüşüm Ofisi açılış programında, kentsel dönüşümün bir yıkım hareketi olmadığını belirtti. Kentsel dönüşüm bir ihya hareketi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Mevcut yeri daha güzel yapma, insana daha uygun binalar kazandırmadır. Şehirlerin daha yaşanabilir, şehir kültürüne uygun, insana huzur verecek şekilde inşa  edilmesidir.” diye konuştu.

– “Anadolu şehirlerinde yatay mimariyi savunuyoruz”

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, insanların şehirlerin arasında ezilmesini istemediklerini aktaran Yılmaz, özellikle Anadolu şehirlerinde, bir Selçuklu şehri olan Sivas’ta da dikey değil, yatay mimariyi savunduklarını da belirtti.

Komşuluk kültürünün ancak yatay mimarilerle mümkün olacağını söyleyen Yılmaz, bu nedenle kültürün korunmasını kentsel dönüşümde de olmaz unsur olarak gördüklerini belirtti.

Çevre düzeni planlarının ülkenin yüzde yüzünde tamamlandığını da söyleyen Yılmaz, şu anda tarım alanı, konut alanı, ova, özel çevre koruma alanı ve sulak alaların tamamının belli olduğunu belirtti.

– “Dev projelerle ülkemizin yarınlarını inşa ediyoruz”

Yılmaz, iktidara geldiklerinde Türkiye’nin en önemli ihtiyacının konut olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

“Büyük bir konut seferberliği başlattık. Kısa bir süre içerisinde sadece belirli şehirlerde değil, Türkiye’nin her köşesinde konut projelerini hayata geçirdik. Temel attığımız her eserle insanlarımızın yaşam kalitesini artırdık, şehirlerimizin standartlarını da yükselttik. Burada başlattığımız projeyle de Sivas’ın standardını yükseltiyoruz. Küçük Sanayi Sitesi önceden Sivas’a hizmet veriyordu ama bu artık Sivas’a, insanımıza yakışmıyor. Burada insanca bir hizmet üretilebilmesi mümkün değil. Dev projelerle ülkemizin yarınlarını inşa ediyoruz. Bu çerçevede birçok eseri Sivas’a da kazandırdık. Bugün de binaları yeniden yapmak için ihya girişimini başlatıyoruz. Daha sağlıklı alanlar oluşturmak için çalışıyoruz. Güçlü Türkiye’nin mutlu insanları olmasını istiyoruz. Bunun için ülkemizin de şehrimizin de yeni bir ruhla inşa veya ihya edilmesini istiyoruz. İnşallah bunu yapacağız. Yapacağımız hizmet çok, katedeceğimiz yol çok. Allah yükümüzü taşıyacak güç versin, birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin.”

Yapılan konuşma sonrasında Bakan Yılmaz, Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin ile Selim Dursun, Belediye Başkanı ve diğer ilgililer kurdele keserek ofisin açılışını yaptı.

Bakan İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, ofis içerisinde yer alan kentsel dönüşüm alanına inşa edilecek konutların maketini inceledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz