Melih Gökçek’in “Kanal”ı iptal edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 9.2 km uzunluk ve 7 bölümden oluşacak Kanal Ankara projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devretmeye hazırlanıyor.

Melih Gökçek döneminde gündeme alınan ve başkentin sembol projelerinden biri olacağı anlatılan Kanal Ankara projesi, yeni başkan Mustafa Tuna tarafından iptal edildi.

“Kanal Ankara” projesi içinde yer alan, Vadi Ankara-Su Kanalı, Ana Dere Regülasyon Yapısı, Yan Dere Bağlantı Yapıları ve Yağmursuyu Kuşaklama Hattı ihalesi 13 Ekim’de yapılmış ve ihaleyi 89 milyon lirayla İncekaya İnşaat ve Enam İnşaat Ortaklığı kazanmıştı.

Gökçek’in ‘’Şehrin nefes alanı” olarak sunduğu İmrahor Viyadüğü ile Eymir Gölü Havzası arasındaki yaklaşık 9,5 kilometrelik hat ve 290 hektar alanda hayata geçirilecek olan projede, yapay nehir ve göletler, su kanalı, rekreasyon alanları, atölyeler ve ponny park yer alıyordu.

Proje içinde müze, ibadethane, spor-ticaret alanları, restoranlar da bulunacaktı. “İhale iptal kararında” şu ifadelere yer verildi: “İhale; görevli belediye başkanının istifayla boşalması ve yerine yeni seçilen belediye başkanının ilke olarak harcamaların etkin, verimli ve kamu kaynağı israfına yol açmayacak şekilde kullanılması esas alınarak bu ihale kapsamında yapılacak harcamaların da, daha öncelikli ve elzem projelere harcanması için iptal edilmiştir.”

Deniz Ayhan / Sözcü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz