Melih Tavukçuoğlu: “750 Bin TL’nin Üzerinde Duraklama Var”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin “Şu anda lüks konut alıcısının gayrimenkul talebi yok. 750 bin TL’den daha pahalı konutların satışlarında ciddi bir duraksama meydana geldi.” dedi.

Yılın ilk 11 ayında 1 milyon 276 bin 342 konutun satıldığı ülkemizde, gayrimenkul sektörü teşvikler, kentsel dönüşüm ve marka konut projelerinin çeşitli kampanyalarıyla dikkatleri çekti. Konut satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 7 civarında artışın görüldüğü sektörde, yeni yıl 2018’e ilişkin sektör temsilcileri ise faiz oranlarının düşürülmesi ve kentsel dönüşüm çalışmaların sürdürülebilirliğiyle konut satışlarının artmasını beklediklerini işaret etti.

2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklama yapan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 2017’de özellikle 500 bin TL ve altındaki fiyatlı konutların çok hızlı satıldığını belirterek, 750 bin TL ve üzerindekilerin satışlarında ciddi problemler yaşandığını söyledi.

Bu yıl 2016 rakamlarının üzerine çıkılacağını dile getiren Tavukçuoğlu, bunda fiyatlarda artış yaşanmaması ve kampanyalar düzenlenmesi gibi kriterlerin etkili oldğunu bildirdi.

Tavukçuoğlu, şu anda lüks konut alıcısının gayrimenkul talebinin olmadığını kaydederek, bu yüzde 750 bin TL’den daha pahalı konutların satışlarında ciddi bir duraksama meydana geldiğini vurguladı.

Bu yüzden firmaların ucuz konut üretmesş gerektiğini aktaran Tavukçuoğlu, ayrıca marka algısının yaratılarak yabancıların daha fazla gelmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Tavukçuoğlu, bu yıl yabancıya satışta ciddi bir artış yaşandığını ve bunun sevindirici olduğunu belirterek, bu artışın gelecek yıl da artacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz