Meralardaki Kaçak Yapılara ‘İmar Affı’ Yok

Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm
Tarım ve Orman Bakanlığı valiliklere gönderdiği yazıda meralara yapı kayıt belgesi verilmemesini, verilenlerin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği vurgulandı.

Karadeniz’de “Mera Kanunu” kapsamına giren alanlarda bulunan kaçak yapılar imar affından faydalanamıyor. Yeni yapıldığı halde eskiden yapılmış gibi gösterilen binalar tespit edilip, tek tek yıkılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen uyarı kapsamında ‘imar barışı’ düzenlemesiyle ‘Mera Kanunu’ kapsamında kalan alanlara müdahaleleri çoğaltacak yapı kayıt belgelerinin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği açıklandı. CNN Türk’te yer alan habere göre; Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nce yapılan uyarıda, mera ve ormanlık alanlara her çeşit bina yapımını yasaklayan, 4342 sayılı ‘Mera Kanunu’nun 4’üncü maddesi hatırlatılarak, buralara inşa edilen yapıların ‘işgal’ ve ‘tecavüz’ olarak değerlendirilecek.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de ‘imar barışı’ kapsamında, 31 Aralık 2017’den önceki yapılar için verilen yapı kayıt belgelerini denetleme altına aldı. Mera alanlarında inşa edildiği belirlenen yapılar ve yeni kaçak yapılar eski gibi gösterilip, alınan yapı kayıt belgeleri iptal edilmeye başlandı. Trabzon’da, ilk tespitlere göre, yaklaşık 300 yapı kayıt belgesi iptal edildi. İncelemeler, sürdürülürken, iptal sayısının artması bekleniyor.

“Kaçak yapılarla ilgili takip ve mücadele süreci başlayacak”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, kentte 156 bin bağımsız yapı için ‘imar barışı’ başvurusu yapıldığını sözlerine ekleyerek, şartları sağlamadığı halde yapı kayıt belgesi alanlarla ilgili çalışmalara devam edildiğini söyledi. Korkmaz, şu açıklamalarda bulundu: “Yeni yapıları eski gibi gösterenler için verilen yapı kayıt belgelerini iptal ediyoruz. Şu an 300 civarında yapı kayıt belgesini iptal ettik. İşlemler sürüyor, iptal sayısı artacaktır. Yalan beyanda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Yatırılan bedeller de hazine geliri olarak kaydediliyor. Bundan sonraki süreçte de bunlarla alakalı yıkım işlemi başlayacak. Bundan sonra ilimizde kaçak yapılarla ilgili ciddi bir takip ve mücadele süreci başlayacak. Özellikle vatandaşlarımızın meralarda, doğal sit alanlarında kaçak yapı yapmaması konusunda daha hassas olmasını bekliyoruz.”

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz ise mera alanları için verilen yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesinin doğru karar olduğunu söyledi. Erüz, “Kimsenin ‘Ben bilmiyordum, haberim yoktu’ demeye hakkı yok. Herkes her şeyin farkındaydı. ‘Ya tutarsa’ dendi ama bakanlık devreye girdi ve doğru olanı yaptı. Bundan sonra elde ne kaldıysa onu kollamak lazım. Doğamıza sahip çıkmak lazım” dedi.

“Burası mirastan kalan hakkımız”

100 yıldır araziyi kullandıklarını söyleyen mera alanında yapısı olan Ali Osman Bektaş,  “Ben bu mera alanını kullanıyorum. Devletin gelip de yıllar sonra bunu elimizden alma hakkı olmamalı. Bu alanlarımıza çeşitli vergilerin çıkarılması, bizden para talep edilmesi olmamalı. Burası bizim mirastan kalan hakkımız” şeklinde konuştu.

Bölge sakinlerinden Temel Arslan ise “Yapılan işlerde kurumlar birbirinden habersiz hareket ediyor gibi. Bir karar alındığı zaman bütün herkese danışılır, öyle alınır. Alınan karar da vatandaşın çıkarına olur. Bu kadar millet dünyalarca para yatırdı, imar affı için” dedi.

Lokman Bektaş ise “Bakanlık buraya ‘Ev yapamazsınız’ diyor. Dedelerimizden beri burası bizde. Biz yıllardır burada yaylacılık yapıyoruz. Devlet halkın yanında olmalı” ifadelerini kullandı.

Özkan Ragıp da “‘İmar barışı’ndan yararlandım ve belirli kurumlara para yatırdım. Benim buradaki param ne olacak?  1850 TL para ödedim. ‘İmar barışı’ olmadığı zaman ben paramı geri istiyorum” açıklamasında bulundu.

Diğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki Ayder Yaylası için “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” açıklamasıyla gündem olan, Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak” diye konuşmuştu. Bu açıklamalar sonrasında bölgede bulunan illerin valilikleri tarafından yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçildi ve kaçak yapıların yıkımına başlandı. Bölgede, 31 Aralık 2017 yılında sonra inşa edildiği için ‘imar barışı’ kapsamı dışında kalan kaçak yapıların ise yıkımına devam edileceği açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz