Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! Yüzde 19.39 Zam

2019 yılının ilk aylarında konut kiralarının TÜFE’ye göre belirlenmesine karar verildi. TÜİK’in verilerine göre mayıs itibarıyla kira kontratını yenileyecek birçok vatandaş, en fazla yüzde 19.39 zamlı kira ödeyecek.

Kira artışlarında yılbaşında yapılan düzenleme ile, zam oranları Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yerine 12 aylık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirlenecek.

Milliyet Gazetesi’nden Mithat Yurdaku’un haberine göre; TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, TÜFE’de 12 aylık ortalamaya göre yüzde 19.39 arttı. Bu oran, mayıs ayında ev sahiplerinin yıllık kira artışında dikkate alacağı azami oran olacak.

Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE’nin dikkate alınmasıyla, ev kiralarında yapılabilecek azami zam oranı da düşüyor.

Daha önce kira artışlarında dikkate alınan Yİ-ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.12 oranında yükselirken, TÜFE’deki artış ise yüzde 19.39’a arttı. Kirasını artıracak olanların, aradaki 10 puandan fazla farka dikkat edip, kira sözleşmelerine TÜFE oranını baz alarak yapmalı.

Tavan ne olur?

Belirlenen 19.39’luk oran, kira artışlarında tavan niteliğinde. Evsahipleri, kiracılarıyla bu oranın altında bir zamla da anlaşabiliyor.

Ancak mayıs ayı itibarıyla sözleşme yenileyecekler için bu oranın üzerinde bir kira artışı yasal değil. Bu ay itibarıyla kiralarına zam yapacak olanlar, 19.39’nun üzerinde bir kira zammı talebine karşı dava açabilir. Kira sözleşmesi devam edenler ise sözleşmenin yenileneceği tarih itibarıyla açıklanan TÜFE üzerinden kiralarına yapılacak azami zammı belirleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz