Murat Kurum: “2018 Yabancı Satışları Açısından Önemli Bir Yıl Olacak” 

kentsel dönüşüm

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin “2018’in yabancı konut satışları açısından önemli bir yıl olacağına inanıyoruz.” dedi.

Yılın ilk 11 ayında 1 milyon 276 bin 342 konutun satıldığı ülkemizde, gayrimenkul sektörü teşvikler, kentsel dönüşüm ve marka konut projelerinin çeşitli kampanyalarıyla dikkatleri çekti. Konut satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 7 civarında artışın görüldüğü sektörde, yeni yıl 2018’e ilişkin sektör temsilcileri ise faiz oranlarının düşürülmesi ve kentsel dönüşüm çalışmaların sürdürülebilirliğiyle konut satışlarının artmasını beklediklerini işaret etti.

2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, darbe girişiminden sonra tüm ekonomide olduğu gibi gayrimenkulde de çok hızlı bir toparlanma yaşandığını belirterek, hedeflerine ulaştıklarını, “Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” kampanyasıyla gayrimenkul sektörünün pozitif ivmesini sürdürmesine destek olduklarını söyledi.

Kurum, TÜİK verileri incelendiğinde de bu yıl içerisinde toplamda gerçekleşen ilk ve ikincil el konut satışlarının, geçen yıl rakamlarının üzerinde olduğuna işaret ederek, 2017’nin hem sektör hem de ülke adına verimli bir yıl olduğunu aktardı.

Bu yıl 1,27 milyar TL değerinde arsa alımı gerçekleştirdiklerini ve envanterlerindeki bazı arsaların doğrudan satışını gerçekleştirerek şirkete yeni arsa alımları için ek kaynak sağladıklarını belirten Kurum, “Bu yıl 9 adet gelir paylaşım ihalesini başarı ile tamamladık. Bu ihalelerde yaklaşık 13 milyar TL hasılat rakamına ulaştık.” şeklinde konuştu.

Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sürdürdüğü kentsel dönüşüm sürecinin 2018’in önemli gündem maddeleri arasında yer alacağını vurgulayarak, bu kapsamda özellikle İstanbul’da büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinin geliştirilmesinin beklendiğinin altını çizdi.

Kredi faiz oranlarının makul seviyelere getirilmesinin konut sektöründe istikrarın sürdürülmesi adına önemli bir gelişme olacağını belirten Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde artan güven ortamıyla konut ediniminde yabancılara sağlanan teşvikler sayesinde 2018’in yabancı konut satışları açısından önemli bir yıl olacağına inanıyoruz. Her yıl olduğu gibi 2018’de de yeni ihale edeceğimiz arsalarla, sektöre yön verecek ölçekte projeler üretmeye devam edeceğiz. 2017’de ihalesini yaptığımız ve ruhsat alım işlemlerini sonlandıracağımız projelerimizin lansmanlarını 2018 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Kurum, 2016 yılına kadar konut fiyatlarının enflasyonun ciddi anlamda üzerinde bir büyüme gösterdiğini anımsatarak, bu yıl artışın enflasyonla dengeli olduğunu ancak ilerleyen yıllarda tekrar enflasyon ortalamasının üstünde yükseliş gerçekleşeceğini bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz