Müteahhitlere Standartlar Geliyor

Müteahhitlik sektöründe olması gereken ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilecek bir işbirliği protokolü imzaladı.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE); müteahhitlik sektöründe olması gereken ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilecek bir işbirliği protokolü imzaladı. Buna göre, her önüne gelenin inşaatçı olarak sektöre adım attığı ifade edilerek müteahhitlik mesleğinin yeterlilik kriterleri tespit edilerek bunun bir belge haline getirileceği açıklandı.

Yapılan protokole göre İNTES tarafından kurulacak olan ve konusunda yetkin kişilerden meydana gelecek olan çalışma grubu müteahhitlik sektörü ile ilgili olmazsa olmaz kriterleri belirleyecek. Daha sonraki aşamada da sıkı denetimlere tabi olacak bir belgelendirme süreci başlayacak.

“Müteahhitlik; her önüne gelenin yapacağı bir iş değildir” 

Müteahhitlik kriterlerinin tam olarak belirlenmemiş olmasının ve bu işi yapanlarda lisans ve yeterlilik gibi belirleyici kriterlerinin aranmamasından dolayı inşaat sektörünün isteyen hemen herkesin rahatlıkla girebileceği bir sektör haline dönüşmesine yol açtığını dile getiren İNTES Başkanı Celal Koloğlu; müteahhitliğin bir mühendislik ve mimarlık alanı olduğunu söyleyerek insan hayatıyla doğrudan ilgisi bulunan müteahhitlik mesleğine her önüne gelenin adım atmaması gerektiğini söyledi.

Deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olduğumuz bu coğrafya üzerinde sağlam, nitelikli, güvenilir ve sürdürülebilir binaların inşa edilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Koloğlu; müteahhitlik sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olacak protokol ile İNTES ve TSE’nin, mesleki tecrübelerinden aldıkları güçle bir araya gelerek müteahhitlik mesleğinin kriterlerini belirleyeceğini ve bunun belgelendirileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz