Nakliyeciler’in Gözü 3. Havalimanı’nda!

Nakliyeciler Sitesi

Nakliyeciler, Ak Zirve Gayrimenkul’ün satın aldığı Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’nden atılmasının ardından işleri yüzde 50 düştü ve şimdi nakliyeciler 3. Havalimanı’ndan yer talep ediyorlar.

Ak Zirve Gayrimenkul’ün satın aldığı Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’nden atılan ve zor günler yaşayan nakliyeciler, daha fazla kayıp olmaması için hükümetten kendilerine acilen bir yer göstermesini, 3. Havalimanı’ndan kendilerine yer verilmesini istiyorlar.

Yıkım Şoku

Zeytinburnu Ambarlar Sitesi, 2014 yılında Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye’deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul’e satılmıştı. Akzirve geçtiğimiz ay basına yaptığı açıklamada 2 bin konutluk gayrimenkul projesinin lansmanını Mart 2018’de yapacağını duyurmuştu. Yapılan anlaşma gereği nakliyeciler kendilerine yer gösterildikten sonra Zeytinburnu’ndan çıkacaktı. Ancak beklenmedik bir gelişme oldu ve nakliyeciler yeni yılın günlerine yıkım şokuyla uyandı. 4 Ocak cumartesi günü sabah çok erken saatlerde emniyet müdürlüğünden 4 bin, zabıtan 1000 olmak üzere toplam 5 bin kişilik bir ekip Zeytinburnu Nakliye Sitesi’nde yıkıma başladı.

İşler Yüzde 50 Düştü

Türkiye Nakliyeciler Derneği (TND) Başkanı Erol Özçelik, yıkım sonrası büyük iş kaybı yaşadıklarını dile getirerek her bir nakliye ambarı sahibinin Hadımköy’den Yenibosna’ya kadar farklı alanlara dağıldığını belirterek, “Biz mesela 7 kişi Yenibosna’da yer tuttuk. 85 bin TL kira veriyoruz. Yüklü bir ek maliyet çıktı bize” dedi. Nakliyecilerin işlerinin yüzde 50 düştüğünü, dile getiren Özçelik, “Yıkım sonrası kargocular ve bazı uluslararası taşıma yapan firmalar bayram ediyor. Müşterilerin bazıları onlara yöneldi Çünkü yerleri belli. Kargo şirketlerinin de işleri çok iyi gitmediği için her şeyi taşımaya başladılar” dedi. Yıkımın ardından 21 nakliye ambarın kapandığını aktaran Özçelik, “Bu sayı artabilir. yer gösterilemez ise işten çıkarmalar da başlayacak” dedi.

“3. Havalimanı’nda Yer Verilirse Çok Memnun Olacağız”

Hiçbir açıklama yapılmadan ve gerekçe gösterilmeden bir gecede tüm ambarların yıkıldığını dile getiren Özçelik, “Şu anda çok zor durumdayız. Ak Zirve ile olan süreci ayrıca yürüteceğiz, hakkımızı arayacağız. Hükümetten ise tek istediğimiz biz yer göstermesi. Henüz bir yer gösterilmedi. Kimse bir şey bilmiyor. Özellikle 3. Havalimanı civarında bir yer verilirse çok memnun olacağız. Çünkü 3. Köprü zorunluluğu bize ekstra 300 TL ek masraf getirdi. O civarda bir yer bizim maliyetlerimizi de önemli oranda düşürür. Orada bize yer verilirse yap-işlet modelini devreye sokabiliriz” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz