Prof. Dr. Naci Görür’den 5 İle Deprem Uyarısı

Kayseri’de peş peşe yaşanan depremler vatandaşlarda paniğe neden oldu. Prof. Dr. Naci Görür depremlere ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Kayseri’de 6 dakika arayla 4’ün üzerinde tam tamına 3 deprem yaşandı. Verilen bilgilere göre söz konusu depremler, Kahramanmaraş, Adana, Sivas ve Nevşehir’de de hissedilirken vatandaşlarda da paniğe neden oldu.

Şehir merkezinde de yoğun şekilde hissedilen sarsıntılardan sonra iş yerlerinde ve evlerinde olan vatandaşlar, sokağa çıktı ve binaların önünde toplandı.

Kayseri’de peş peşe yaşanan depremlerden sonra Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmeler yaptı.

5 ŞEHRE DEPREM UYARISI

Yaptığı açıklamada Kahramanmaraş merkezli depremlerin fay parçalarında kırılmalara sebep olduğunu kaydeden Prof. Dr. Naci Görür, 5 şehir için de deprem uyarısında bulundu.

“GEÇMİŞTE BÜYÜK DEPREMLER ÜRETTİ”

Prof. Dr. Naci Görür’ün yaptığı değerlendirmelerinden öne çıkan detaylar şu şekilde:

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4.9 ve 4.2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde.” diyen Prof. Dr. Naci Görür, bu zonun KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzandığını ve 730 kilometre uzunlukta olduğunu söyledi. Naci Görür ayrıca geçmişte de büyük depremler ürettiğini söyledi.

“1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.” diyen Prof. Dr. Naci Görür, 1717 depreminde 8 binden fazla insanın öldüğünü ve 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğünün söylendiğini belirtti. (Anadolu Gaz.). Naci Görür, aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olduğunu dile getirdi.

“ERZİNCAN, MALATYA, ADANA, KAYSERİ VE SİVAS’TA DEPREMLER BEKLENEBİLİR”

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine sebep olduğunu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına sebep olduğunu kaydetti.

Bu sebeple Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebileceğini kaydeden Prof. Dr. Naci Görür ayrıca bir not da paylaştı.

Prof. Dr. Naci Görür tarafından paylaşılan notta şu ifadeler yer aldı:

“Sevgiyle Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Yoksa ‘büyük deprem olacak, şu zamanda olacak’ vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz