Projelerde “Cadde Mağazaları” konsepti geliştirilmeli

Büyük konut projelerinde cadde mağazaları konsepti geliştirilmeli diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; yeni yapılaşmalarda küçük esnafa yer verilmesinin hem sitede yaşayan insanlara hem de küçük esnaf ve sanatkâra faydası olacağını söyledi.

“Kalabalık sitelerde küçük esnaf ve sanatkârın içerisinde yer aldığı cadde mağazacılığı konsepti geliştirilmeli”
Son yıllarda birbiri ardına hayata geçirilen yeni gayrimenkul projeleriyle birlikte toplu yaşam alanlarının mahalle apartmanlarından sitelere dönüştüğüne işaret eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle şehirlerin dışında kurulan ve en az 3-4 bin kişinin yaşadığı konut sitelerinin artık modern hayatın vazgeçilmesi olduğunu vurguladı. Palandöken, üç büyük şehir başta olmak üzere pek çok kentin artın AVM arzında doyuma ulaştığına değinerek, “Bundan sonra sitelerde küçük esnaf ve sanatkarın içerisinde yer aldığı cadde mağazacılığı geliştirilmeli.” dedi.

“Hem tüketici kazanır hem de esnaf ile sanatkâr kazanır”
Türkiye genelinde yeni yaşam alanları olarak sitelerin oluştuğuna ve her sitede en az 500 daire bulunduğuna dikkat çeken Bendevi Palandöken; yeni yapılaşmalarda küçük esnafa yer verilmesinin hem sitede yaşayan insanlara hem de küçük esnaf ve sanatkâra faydası olacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Cadde mağazacılığını yıllardan beri savunuyoruz. Yüzlerce dairenin olduğu yeni yaşam alanlarında küçük esnafa yer verilmesi önemli. Mahalle aralarına kadar giren zincir marketlere karşı küçük esnafımız için sitelerde iş yeri açmak ayakta kalmak adına önem taşıyor. Sitelerde de terziye, berbere, bayan kuaförüne, bakkala ihtiyaç var. 5-10 küçük dükkandan oluşan cadde mağazacılığı büyük markalar yerine küçük esnaf tarafından yapılmalı. Böylece geçmiş yıllarda esnafın cadde mağazacılığı anlayışına yeniden bir dönüş oluyor. Bu dönüş de esnafımız adına sevindiricidir. Çünkü esnafın olduğu yerde rekabet olur, tüketici de kazanır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz