Riskli Yapı Bina Kartı Düzenlemesi Geliyor

Riskli Yapı Bina Kartı

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ile ‘Riskli Yapı Bina Kartı’ düzenlemesi geliyor.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yaşanan ve yaşanan can kayıpları nedeniyle tüm Türkiye’yi derin yasa boğan 6.9 büyüklüğüne sahip deprem, Türkiye’nin deprem riski en yüksek şehirlerinin ruhsatsız yapı stokunun çok ciddi boyutta olduğu tespit edildi. Hukuka ve teknik gerekliliklere uygun olmadan inşa edilen binalara ruhsat izni verilmesi yahut bahse konu yapıların kullanımına göz yumulması ciddi sonuçları beraberinde getirdi.

TBMM’ye sunuldu

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Komisyonda görüşmeleri süren kanun teklifi kapsamında, riskli yapılarla ilgili ‘Riskli Yapı Bina Kartı’ düzenlenmesi ve bu kartların ilgili yapıların giriş kısmına açıkça görülebilecek şekilde yerleştirilmesi planlanıyor.

Riskli yapılar tespit edilecek

Türkiye’deki deprem riski ve yapı stoğu nedeniyle karşılaşılabilecek telafi fırsatı olmayan sonuçları doğurdu. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun vasıtası ile riskli yapı tespiti ve bahse konu yapıların tapuya bildirilmesi müessesesi düzenlenmiş olsa da ilgili yapıların tasarrafuyla ilgili faaliyetlerde daha açık bir bilgilendirme mekanizmasının mevcudiyeti sağlanamadı.

Can kayıplarının önüne geçilecek

İlgili kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasına eklenecek riskli yapı bina kartı” uygulaması, vatandaşların üzerinde tasarruf edecekleri yapılarla ilgili daha detaylı ve kapsamlı bilgi sahibi olmalarını sağlayacak; bu vesile ile gelecekte yaşanması muhtemel deprem ve benzeri doğal afet hallerine yaşanan can kayıpların en aza düşürmesi mümkün olacak.

Bina girişlerine asılacak

Binanın hangi gerekçe ile riskli yapı grubunda yer aldığını ve depreme karşı ne oranda dayanıklı olduğu bilgilerini içeren “riskli bina yapı kartının” bina girişlerine açıkça görülebilecek bir biçimde monte edilmesi vasıtası ile risk doğuran yapılarla ilgili üçüncü kişiler tarafından da bilgi edinilebilecek.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1-
16/05/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 3 üncü maddesinin ikinci fikrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir:
“ Riskli yapılar hakkında ‘riskli yapı bina kartı düzenlenir ve ilgili yapıların giriş kısmına açıkça görülecek bir şekilde yerleştirilir. “
MADDE 2- Bu kanun, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu kanun, hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz