Satışta Çankırı, kirada Bursa şampiyon!

Türkiye İçin Kazanç Vakti
Türkiye genelinde konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir %2.09 ile Çankırı, aylık kiraların en çok yükseldiği şehir de %2.44 ile Bursa oldu
Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Ağustos ayı sonuçları açıklandı.
Türkiye genelinde 68 ili kapsayan REIDIN Emlak Endeksi, Ağustos ayı sonuçlarına göre metrekare başına konut satış fiyatları %2.09 oranında artan Çankırı, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.42 oranı ile Mardin oldu.

 

Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Ağustos ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%26.82), Bursa (%23.10), Çanakkale (%22.46), Tekirdağ (%21.01), Ordu (%20.81) oldu.

Kirada en yüksek aylık artış Bursa’da 

Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre %0.98 ve geçen yılın aynı dönemine göre %4.14 oranında artış gerçekleşti. Metrekare başına konut kira değerleri %2.44 oranında artan Bursa, Ağustos ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %0.71 oranı ile Karabük oldu.

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (%21.28), Balıkesir (%21.08), Yozgat (20.92), Tekirdağ (%15.27) ve Kırklareli (%14.42) oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Ağustos ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz