Şık ve Kullanışlı Bir Banyo için Öneriler

Yeni bir ev yaptıran ya da mevcut evini yenilemek isteyen kişiler için banyo dekorasyonu oldukça önemlidir. Evin önemli bölümlerinden olan banyonun hem şık hem de işlevsel dizayna sahip olması gerekir.

Fakat genellikle küçük banyoların dekore edilmesi kulağa zor ve imkânsız gelir. Ancak birtakım detaylara dikkat etmek, küçük dokunuşlarla görsel bir bütünlük yakalamayı sağlar. Banyoda dizayn oluştururken temizlik malzemeleri, tuvalet kağıtları, kozmetik ürünler gibi pek çok malzemenin bu alanda depolanacağı unutulmamalıdır. Doğru adımlarla dekorasyon oluşturarak, küçük bir banyoda bile estetik görünüm yakalayabilirsiniz.

Zemin Seçimi

Banyo dekorasyonunun ilk ve en önemli aşamaları arasında zemin seçimi yer alır. Banyo, çoğunlukla ıslak ve nemli bir yerdir. Bu nedenle zeminde kullanılan malzemenin ıslaklığa karşı dayanıklı olması gerekir. Tabi burada kaydırmazlık özelliği de önemlidir. Seçilen zemin, ıslaklık karşısında minimum seviyede kaydırma yapacak nitelikte olmalıdır. Malzemenin özelliklerine karar verdikten sonra renk ve desen seçimi yapabilirsiniz. Bu noktada nasıl bir tarz elde etmek istediğiniz önemlidir. Eğer banyonuza sade bir dokunuş kazandırmak istiyorsanız, zeminin göz yormayan nitelikte ve mümkün mertebe detaysız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Dolayısıyla düz ve çok açık renklerde seçim yapabilirsiniz. Farklı tercihler yapmaktan hoşlanan kişiler için de desenli pek çok zemin bulunur. Sıradan görünümü, şık ve modern hâle getiren desenli zemin, trendlere ayak uydurmak isteyen kişilerin de tercihleri arasında yer alır.

Duşakabin

Genellikle tüm banyo modellerinde duşakabin kullanılır. Ancak bazı kişiler duşakabin yerine küvet kullanmayı tercih eder. Eğer evde birden fazla banyo varsa, birini günlük kullanım için duşakabine, diğerini ise keyif yapmak için küvete ayırabilirsiniz. Duşakabin seçiminde buzlu cama sahip modeller bulunur. Fakat bu tarz modeller yerine tamamen camdan oluşan seçenekler daha modern görünür. Duşakabin söz konusu olduğunda bireylerin fikirleri ve banyo genişliği etkili rol oynar. Neredeyse herkesin bütçesine ve kriterlerine uygun bir duşakabin modeli bulunur. Seçilen duşakabin, rahatça banyo yapmaya uygun nitelikte olmalı, ortamı daraltmadan, ferah bir stil ortaya koymalıdır. Bunun yanı sıra banyodaki diğer eşyalarla da uyumlu olmalıdır. Duşakabin modellerinde genellikle kare ve dikdörtgen şekilden oluşanlar tercih edilir. Ancak farklı seçimler yapmaktan hoşlanan kişiler için yuvarlak seçenekler de bulunur. Alanın niteliklerine uygun bir seçim yaparak, modaya uyum sağlayabilirsiniz.

Lavabo

Banyo lavabosu, temizlikte kullanılan kimyasal deterjanlara karşı dayanıklı olmalıdır. Kir tutmaması ve kolayca temizlenebilir olması, fonksiyonellik ortaya koyar. Lavabonun çok küçük olmasını ise önermiyoruz. Bunun yerine rahatlıkla kullanıma uygun geniş modeller arasından seçim yapmanız gerekir. Lavabolarda kare şekilden oluşan seçenekler oldukça trenddir. Modern bir görüntü için tezgah ile uyumlu bir seçim yapmanız gerekir. Bu nedenle lavaboyu değiştirirken, dolabı da dikkatli bir şekilde incelemeniz önemlidir. Son yıllarda birçok trend lavabo modeli bulunur. Sıradan modellerden ziyade, modaya yön veren şık seçimler yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle geometrik detaylardan oluşan seçenekler, modern görünümüyle göz kamaştırır.

Banyo Dolapları

Banyo dolaplarında farklı özelliklerden oluşan malzemeler tercih edilir. Sıkça akrilik ya da doğal ahşaptan yapılan dolaplarda beyaz renk yaygın olarak kullanılır. Fakat günümüzde banyo dekorasyonunun önem kazanmasıyla birlikte kullanıcılar beyaz rengi kullanmak istemiyor. Bunun yerine antrasit, siyah, ahşap renkleri sıkça tercih ediliyor. Banyo dolabında görünüm kadar, işlevsellik de önemli rol oynuyor. Seçim yapılan dolabın içine deterjan, şampuan, saç kremi, el sabunu gibi malzemeler rahatlıkla sığabilmelidir. Çok fazla raf olması, düzgün görünüm elde etmeyi sağlar. Eğer banyonuz uygun büyüklükte ise ekstra dolap da koymanızı tavsiye ederiz. Bu dolabın içine havluları ve kozmetik eşyaları yerleştirebilirsiniz. Dar alanlar için duvara montelenebilen dolapları tavsiye ederiz. Bu sayede banyoyu daha fazla daraltmadan fonksiyonel kullanım alanı kazanırsınız. Ayrıca seçtiğiniz tüm dolapların yerden yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde seçtiğiniz malzemeler sudan etkilenerek, deforme olabilir.

Duş Başlığı

Banyoda değişiklik yapmanın kolay ve hızlı yolları arasında duş başlığı yer alır. Duş başlıkları farklı fonksiyonel özellikleri, akış şekli ve basıncıyla değişiklik gösterir. Kullanım şekline göre başlıklar el ve tepe duşu olmak üzere ikiye ayrılır.

El duşu: Suyu istenilen yöne doğru yönlendirmeyi sağlar. Hız şeklinin ayarlanabilir olduğu el duşları, banyoyu temizlerken kolaylık sağlar. Bu tarz ürünlerde kontrol elle yapılır. Genellikle geleneksel banyolarda elle tutulan duş başlığı kullanılır.

Tepe duşları: Duvara ya da tavana monte edilirler. Şık görünümden oluşan tepe duşu, sabit hâldedir. Son yıllarda üretilen tepe duşlarının elde tutulmaya uygun bölümü de bulunur. Bu sayede iki fonksiyon bir araya gelir. Bizim önerimiz seçiminizi iki fonksiyonlu ürünlerden yana yapmanızdır. Renk konusunda ise yine zemin, duşakabin ve banyo dolabına uygun seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Aksesuarlar

Banyoda aksesuar kullanımı oldukça önemlidir. İlk olarak sabunluk ve diş fırçalık bölümünü doğru malzemelerden seçmeniz gerekir. Seçim yapılan ürünler, su lekesinden etkilenmemeli ve rengini uzun süre korumalıdır. Malzeme eğer alüminyum ise kolayca paslanabilir. Bu nedenle üzerinde “paslanmaz” ibaresi bulunan seçenekler arasından alışveriş yapmak gerekir. Ayrıca çöp kovası ve tuvalet kağıtlığı da diğer aksesuarlarla uyumlu renkte olmalıdır. Banyo paspası da olmazsa olmaz malzemeler arasında yer alır. Paspasın makinede yıkanabilir olması gerekir. Bu sayede kirlendiğinde kolayca temizlemek mümkündür. Eğer zemin renkli ve desenli ise düz bir paspas seçilmesi gerekir. Fakat düz renkte ise, hareketli bir paspas seçebilirsiniz. Misafirler için ayrı, günlük kullanıma ayrı havlu kullanmanızı tavsiye ederiz. Misafirler için ayrılan havluyu güzelce katlayıp ütüledikten sonra, farklı bir bölüme yerleştirebilirsiniz. Eğer evinizde yer sıkıntısı yoksa, banyo kapısının arkasına herhangi bir şey asmayınız. Bu görüntü şık durmamaktadır. Bunun yerine eşyalarınızı dolaplara koymanız daha uygun olur.

Ayna ve Aydınlatma Seçimi

Banyoda en önemli detaylar arasında ayna ve aydınlatma yer alır. Banyo aynaları genellikle dikdörtgen şeklindedir ve iç kısmında kişisel bakım ürünleri konabilen bir bölüm bulunur. Bu tarz aynalar, yer sıkıntısı olan kişilerin başlıca tercihidir. Elbette seçiminizi bunlardan yana yapabilirsiniz. Fakat şık bir dokunuş eklemek istiyorsanız, sıradan modellerden ziyade geometrik tercihlere yönelebilirsiniz. Yuvarlak ya da rastgele kesime sahip bir ayna son derece modern görünür. Bazı ayna modellerinin etrafında aydınlatma özelliği bulunur. LED ışıklandırma, banyonun şık görünmesini sağlar. Bu tarz bir ayna, en klasik banyoların bile son derece modern hâle gelmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra banyoda aydınlatmanın da doğru yapılması gerekir. Eğer uygun alan varsa birden fazla lamba kullanabilirsiniz.

Dar Alanlarda Kullanışlı Tasarım

Banyonuz küçükse sizin için fonksiyonellik oldukça önemlidir. Banyoyu kullanışlı hâle getirmek için sepet, kutu, organizer kullanabilirsiniz. Tüm alanlarda kutular kullanarak, düzgün görünüm kazanabilirsiniz. Eğer banyoda havlu için yer yoksa ahşap bir merdiven koyabilirsiniz. Merdivenin her bir basamağına havlu, tuvalet kağıdı, sabun gibi malzemeler yerleştirerek, farklı bir görünüm kazanabilirsiniz. Kirli çamaşır sepeti için yeriniz yoksa, kapağa monteleyebilirsiniz. Bu sayede ciddi bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz