THBB: “İnşaatta Son 3 Yılın En Kötü Ağustos’u”

THBB tarafından açıklanan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ağustos Ayı Raporu’na göre son inşaat sektöründe son 3 yılın en düşük ağustos ayı rakamları görüldü.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ağustos Ayı Raporu’na göre son inşaat sektöründe son 3 yılın en düşük ağustos ayı rakamları görüldü.

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,9’luk düşüş sergiledi. Ankete katılan firmaların %3’ü alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu belirtti. Tatilin de etkisi ile birlikte inşaat faaliyetlerinde yavaşlama yaşandı.

Hazır Beton Güven Endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,6 oranında azaldı. Ankete katılan firmaların %3’ü tedarikçilere vereceği siparişin önümüzdeki üç ayda artacağını belirtti.

Beklentide olumsuz tablo

Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin ağustos ayı değeri bir önceki yılın aynı ayının %2 altında kaldı. Önümüzdeki üç ayda satışlarında artış bekleyenlerin oranı %3 oldu.

Sonuçları değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, tüm öncü göstergelerin, inşaat faaliyetlerinin 3.  çeyrekte önemli ölçüde durduğuna işaret ettiğini söyledi.

“Dört endekste de düşüş”

Dört endeks değerinin de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergilediğini ifade eden Işık, “Yılın ikinci çeyreğinde %0,8 gibi oldukça düşük bir oranda büyüme gösteren inşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğine de oldukça yavaş bir giriş yapmıştır. Yeni ekonomik koşulların etkisi ile faaliyetleri yavaşlamış olan inşaat sektörü, ağustos ayında son 20 ayın en kötü aylık performansını sergilemiştir. Konut kredi faizindeki artış, yükselen maliyetler, kurdaki hareketliliğin yarattığı belirsizlik, hane halkının talebini ötelemesi, Bayram tatili gibi pek çok unsur ağustos ayında inşaat sektörünü olumsuz etkilemeye devam etmiştir. Bütün bunlar inşaat faaliyetlerinde son 3 yılın en zayıf ağustos ayını beraberinde getirmiştir.”  dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz