Talep Arttı Konut Fiyatları Yükseldi

Konuta olan talep düşen faiz oranları ile beraber yükselişe geçerken ne yazık ki artan talep konut fiyatlarında yükselişe neden oldu.
Vatandaşın artan konut talebi beklendiği üzere konut fiyatlarında yükselişe neden oldu. Ev almak isteyen kişiler düşen konut kredisi faiz oranları sonrasında beklemede olan talep alıma yönelirken yaşanan artış fiyatları yükseltti.
Yapı Ruhsatı Sayısı Büyük Oranda Düştü!
Konu hakkında değerlendirmede bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yapı ruhsatı sayısı geçen yıla göre yüzde 60, satışlarda ise yüzde 15’e yakın bir gerileme söz konusu olmuştu. Arz tarafındaki düşüş sonrası satışlar ise inşa edilmiş stoklardan yapıldı. Şimdi ise bu stoklar tükendi. Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerime ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor. Bu da birçok bölgede kiralık ve satılık fiyatlarına artış olarak yansımaya başladı” dedi.

Konut Stoku Hızla Tükendi, Ev Fiyatları Artan Taleple Yükseldi!
Konut stoklarında tükeniş hızlanırken yabancıların yüksek talebinin de bunda payı yüksek oldu. Bu senenin ik 10 aylık döneminde toplamda 36 bin 197 adet konutun yabancı uyruklu kişilere satıldığını ifade eden Özelmacıklı, “Geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara satışta yüzde 30’dan fazla bir büyüme yaşanıyor. Özellikle son dönemde Çin’li yatırım gruplarının toplu alımları da fiyatları yükseltmeye devam ediyor. TKGM verilerine göre 2010 yılında tüm Türkiye’de sadece 41 ilde taşınmaz edinen yabancıların, 2019 yılı itibariyle 72 ilde yatırım yapmış olduğu görülüyor. Hatta 2018 yılında dünyadaki 124 farklı ülke vatandaşı ülkemize yatırım yaptı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz