Tamer Özyurt: “İnşaatçılar Bundan Sonra Çok Çalışacak Az Kazanacak”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer ÖzyurtTürkiye’de konuta ihtiyacı olan kesim için müteahhitlerin ciddi çaba sarf etmesi gerektiğini belirterek, “Bu işi biraz daha idealist ruhla yapmanız gerekiyor. İnşaatçılar bundan sonra çok çalışacak, az kazanacak.” dedi.

Özyurt, konut hesabına azami devlet katkısının yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılmasının toplumda yeterince karşılık bulmadığını söyledi.

Türkiye’deki tasarruf oranlarının azlığına işaret eden Özyurt, “İnsanlar, ancak borçlanırsa tasarruf yapabildikleri için genelde borçlanma yoluna gidiyor. Katkı oranı artırılsa da çok değişiklik olacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.

Özyurt, konut sahibi olmayan vatandaşın farklı şekillerde desteklenebileceğini vurgulayarak, “Konuttaki faiz oranları düşürülmeli ama bu dünyadaki şartlara bakıldığında çok da mümkün görünmüyor. Tapu harçlarında indirim ya da KDV oranlarında destekleme olabilir. Damga vergisindeki harçlar düşerse çok daha fazla destekleyici olabilir. İnşaatçıya yönelik KDV’deki vergi iadeleri hızlandırılırsa çok daha etkili bir geri dönüş hareketi oluşturur. Ancak devlet katkısının artırılmasının çok fazla karşılık bulacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Son bir yılda insanlarda tasarruflarını kaybetmeme ve borçlanmama durumunun arttığına işaret eden Özyurt, “Bu dünyada görülen bir hareketti, maalesef Türkiye’ye de 15 Temmuz’dan sonra geldi.” şeklinde konuştu.

Özyurt, TÜİK konut verilerinin resmi tapu kayıtlarından alındığı için inşaat sektörünü çok fazla yansıtmadığını belirterek, gayrimenkul sektörünün diğer sektörlerden farklı olarak başlangıç ve teslim arasının çok uzun olduğunu ifade etti.

TÜİK verilerinin en az yüzde 50-60’ının sıcak satış değil, 2-3 yıl önce satılan konutların tapu kayıtlarından oluştuğunu kaydeden Özyurt, inşaatın en canlı olduğu dönemin 2014-2015 yılları arasında yaşanması nedeniyle 2017’de TÜİK rakamlarının yüksek çıktığını, dolayısıyla 2018’de de yüksek geleceğini dile getirdi.

Özyurt, 2014’ten 2016’nın temmuz ayına kadar yabancı alımlarındaki hareketlilik nedeniyle 2018’de ve 2019’un ortalarına kadar tapularını alacak yabancıların, TÜİK verilerinde rekor sonuçlar yansıtacağını dile getirdi.

“Devlet teşvikleri zorluğu yumuşatabilir”

2010-2015 yıllarında konuta olan yüksek talep nedeniyle müteahhitlerin rekabete girdiğini böylece arsa fiyatlarının arttığını kaydeden Özyurt, “Şu anda konut fiyatları ufak ufak yerinde saymaya, artmamaya başladı. Bazı bölgelerde ve bazı segmentteki dairelerde ise aşağı yönde seyrediyor. Bunu bir piramit gibi düşünürsek ilk önce yüksek fiyatlı konutlardan başlar, ucuz konutlara doğru devam eder ve en son tabanda arsa fiyatlarına yansır. Talep olmayınca aşağıya doğru inecektir.” diye konuştu.

Özyurt, bir yandan konuta talepteki azalma, bir yandan da inşaat maliyetlerindeki yükselişin sektördeki karı da oldukça düşürdüğünü belirterek, “Sadece inşaat sektörü değil, tüm sektörler için zor bir yıl olacak ama devlet teşvikleri zorluğu yumuşatabilir.” dedi.

Kaynak: AA – Handan Güneş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz