Tapu Başvuruları Web Tapu’dan Yapılacak

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü 18 Mart (bugün) itibarı ile müdürlüklere yapılacak olan başvuruları Web-Tapu sistemi üzerinden alma kararı aldı. Buna göre başvurular https://webtapu.tkgm.gov.tr adresinden alınacak.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlmelerinin Web-Tapu sistemi üzerinden yapılması kararı aldı. Randevu talepleri ise randevu.tkgm.gov.tr adresinden veya Alo-181 çağrı merkezi aracılığıyla ile gerçekleştirilecek. Tapu ve Kadastro müdürlüklerine randevusuz, manuel olarak yapılan başvurular ise kabul edilmeyecek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde yakın zaman da birçok önemli güncellemeler yapılmıştı. Hatta son yapılan güncelleme sonrasında Tapu Senedi sureti ve Taşınmaz Kayıt örneklerin internet üzerinden alınma imkanı başlamıştı.  Vatandaşlar Webtapu sistemine e-devlet şifresiyle girerek, buradan tapu işlemlerini başlatarak gerekli evrakları sistemde de yükleyebiliyorlar. Sistem üzerinden alınan başvurular sonrasında vatandaşlarımız sadece imza aşamasında tapu müdürlüklerine gidiyor” dedi.

Neler Yapılabiliyor

Web-tapu sistemine girişin E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapıldığını ifade eden Özelmacıklı “Özellikle bu sistem üzerinden tapu maliki seçtiği taşınmaza ait bilgilerin güvenli bir şekilde emlak danışmanı tarafından incelenmesi için yetki verebiliyor. Bu yetki süreli verilebildiği gibi, tapu dairesine başvuru yapmak hakkı da tanımlanabiliyor. Tapu sahibi sistem üzerinden taşınmaz bilgilerini görebiliyor, işlem başvurusunu yapabiliyor ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebiliyor. Web tapu ile malikler vekalet bile vermiş olsalar taşınmazlarını kilitleyebiliyor, tüm bu işlemlerden SMS yolu ile bilgi sahibi de oluyor” diye konuştu.

Ücretleri Belli Oldu

Web tapu üzerinden tapu senedini almak isteyen veya taşınmaz kayıt örneği alacak taşınmaz maliklerin için de bedellerin belirlendiğini aktaran. Altın Emlak Genel Müdürü “Sistem üzerinden tapu senedi almak isteyenler 66,5 TL, taşınmaz kayıt örneği almak isteyenler ise 14 TL olarak ücretlendirilmektedir.  Tapu işlemleri için ise web tapu sistemi üzerinden başvurularda herhangi bir tapu harcı veya döner sermaye indirimi söz konusu değil” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here