TOKİ 1 Milyonuncu Konutu 7 Temmuz’da Teslim Ediyor

TOKİ

TOKİ, 1 milyonuncu konutu teslim etmek için hazırlanıyor. TOKİ, ülke genelinde toplam 24 bin 503 sosyal donatıya imza attı. 

Anadolu Ajansı’ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş’un haberine göre; 2003 yılından günümüze kadar 1 milyon konut hayata geçiren TOKİ, 5 milyondan fazla vatandaşı konut sahibi yaptı.

Bu çerçevede TOKİ, 1 milyonuncu anahtarı, 7 Temmuz Çarşamba günü Ankara Sincan’da gerçekleştireceği törenle sahiplerine kavuşturacak. 1 milyonuncu konutun anahtarını, törene katılımı gösterecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesi planlanıyor.

Törende ayrıca canlı bağlantı kurularak 7 bölgede yer alan bir TOKİ projesine bağlanılıp, anahtar teslimlerinin ve kurdele kesiminin yapılması amaçlanıyor.

Bağlantı kurulacak şehirler ise Karadeniz bölgesinde Giresun Bulancak, Ege’de Denizli Bozkurt, İç Anadolu bölgesinde Konya İmrenler, Güneydoğu Anadolu’da Diyarbakır Sur, Marmara bölgesinde Kocaeli Dilovası, Akdeniz’de Burdur Karamanlı ve Doğu Anadolu bölgesinde ise Kars Sarıkamış şeklinde açıklandı.

– TOKİ’den şehirlere katkı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatlarla 2003 yılında başlatılan konut üretim seferberliği ile aktif hale gelen TOKİ, 19 senede sosyal donatıları ve ürettiği konutlarla Türkiye’nin imar ve inşasına katkıda bulundu.

TOKİ tarafından hayata geçirilen projelerde insanların toprakla buluştuğu, aile, komşuluk ve dayanışma kültürünü yükselten mahalle kültüründe yatay mimariyle yöresel mimarinin izlerine sahip yeni yaşam alanları yapılması amaçlandı.

TOKİ

Şehirlerin ve kamu kuruluşların ihtiyaç duyduğu yapılar ve sosyal donatılar kapsamında da TOKİ, 27 bin 55 derslikli 1276 okul, 79 bin yatak kapasitesine sahip 201 öğrenci yurdu, 21 üniversite binası, yaklaşık 40 bin yatak kapasitesi olan 268 hastane, 97 sağlık ocağı, UEFA standartlarında 480 bin seyirci kapasiteli 19 stadyum, 993 spor salonu, 840 cami, 285 kamu hizmet binasının aralarında olduğu toplam 24 bin 503 sosyal donatıya imza attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here