TOKİ’nin 50 Bin Sosyal Konut Kampanyasına 12 Kat Talep Geldi

TOKİ’nin 50 bin sosyal konut kampanyasına vatandaştan talep yağdı. Bakan Murat Kurum, “Ucuz konuta 1 ayda 596 bin talep geldi. İhtiyacın ve talebin yoğun olduğu il ve ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız” dedi.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 67 şehirde, 140 projeyle yürütülen 50 bin yeni sosyal konutta adeta talep yağıyor. 6 Mart’tan itibaren de başvuruların alınmaya başladığı sosyal konutlara talep toplama işlemleri, 19 Nisan 2019 tarigine kadar devam edecek.

Sabah’tab Seda Tabak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “50 bin sosyal konut uygulamasına vatandaşımız yoğun talep gösterdi. 1 ayda 596 bin başvuru geldi. Talebin çok yoğun olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. İhtiyacın ve talebin yoğun olduğu il ve ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız” dedi.

5 yılda 250 bin sosyal konut üreteceklerini belirten Bakan Kurum, “İlk etap için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Vatandaşlarımız 2+1 ya da 3+1 konut seçeneklerinde kira öder gibi ev sahibi olacak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra 100 gün içerisinde 10 bin konutun ihalesi yapılacak” dedi.

6.300 KONUT İSTANBUL’DA

50 bin sosyal konuttan 6 bin 300 tanesi İstanbul’da inşa edilecek. İstanbul’daki projeler Başakşehir Kayabaşı, Başakşehir Ayazma, Silivri Alipaşa, Başakkent Hoşdere ve Tuzla Aydınlı’da yapılacak. 43 bin 700 konut ise Türkiye’nin diğer illerinde inşa edilecek. Peşinatlar yüzde 10 ile başlayacak. Yüzde 12, yüzde 15 peşinatlar olacak.  240 aya kadar vadelendirilebilecek. 2+1 konutlar için taksitler 388 liradan başlayacak. Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2+1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here