TOKİ’nin 7 Bin 179 Konutunun Yapım Süreci Başladı

Murat Kurum

50 bin konutluk projenin 3 bin 880’inin ihalesinin tamamlandığını, 3 bin 300 konutun da ihale aşamasında olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplamda 7 bin 179 konutun yapım sürecinin de başladığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığında (TOKİ) gerçekleştirilen iftar programına katıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Kurum, burada yaptığı konuşmada, Ordu’nun Aybastı ilçesinde Şubat’ta meydana gelen ve etkisi devam etmekte olan heyelan nedeniyle Sağlık Mahallesi’nde 41 bina, 2 cami ve bir lojmanın boşaltıldığını söyledi.

TOKİ’nin, Türkiye’nin her yerinde önemli işlere imza attığını vurgulayan Kurum, afetten zarar gören bölgelerde de birçok konut ürettiğini söyledi.

Bakan Kurum,  TOKİ  tarafından ayrıca sosyal konuttan, okul ve üniversite binalarına, yurtlara, spor salonlarından stadyumlara, kamu binalarından hastanelere 842 bin 324 konut ve 14 bin 703 sosyal donatı projesinin hayata geçirildiğini söyledi.

Valiliklere verilen süre 19 Mayıs’ta doluyor

Kurum, 17 yıl önce başlatılan “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği”nin de devam ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“‘Yatay Şehirleşme ile Yükselen Türkiye’ sloganı ile çıktığımız yolda 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut projesini gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun ilk etabındaki 50 bin konutluk projemiz için 636 bin 737 başvuru aldık. Bu da konut sayısının 12 katına geliyor. Ülkemizde sosyal konut anlamında ihtiyaç var. Hem kentsel dönüşüm hem depremle alakalı o riskli binaların dönüşümü, alt gelir grubu vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek bu projelerin gerçekleştirilmesi de bu anlamda çok önem arz ediyor. 67 ilde 50 bin konut projesini gerçekleştireceğiz ve etaplar halinde de bu projeleri yapmaya gayret göstereceğiz.”

50 bin konutluk projenin 3 bin 880’inin ihalesinin tamamlandığını, 3 bin 300 konutun da ihale aşamasında olduğunu söyleyen Kurum, toplamda 7 bin 179 konutun yapım sürecinin de başladığını belirtti.

Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 81 il valisine genelge gönderdiklerini de söyleyerek, “Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelindeki en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Bu süre dolduğu zaman gelecek verilerle biz, tüm ülke genelindeki acil öncelikli alanların dönüşümünün tespitini yapmış olacağız. Her yıl 300 bin konut yapmak suretiyle önümüzdeki 5 yıllık süreçte de bir buçuk milyon konutun dönüşümünü gerçekleştiriyor olacağız.” dedi.

Kentsel dönüşümde İstanbul’un çok önemli bir şehir olduğunu söyleyen Kurum, Kartal’da ve Kağıthane’de yıkılan binaların inşaatına başlandığını ve yıl sonuna kadar binaların teslim edileceğini belirtti.

Murat Kurum, diğer bir yandan Kağıthane’de riskli binaları boşaltma işlemlerinin tamamlandığını, 40 dönümlük alanda riskli ne kadar bina varsa orada da kentsel dönüşüm sürecinin başlatılacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here