Trabzon’un ‘Heyelan Duyarlılık Haritası’ Hazırlandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Trabzon Müdürlüğü, eğimli coğrafi yapısı dolayısıyla yüzde 47’lik heyelan riski ile “yüksek ve çok yüksek risk” kategorisinde bulunan Trabzon için “heyelan duyarlılık haritası” hazırladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürü Ömer Kıratlı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, insan hayatını etkileyen, kesintiye uğratan ve zarar veren hususların genelinin afet olarak isimlendirildiğini söyleyerek, afetlerin de doğa, insan ve teknoloji kaynaklı olarak sınıflandırıldığını belirtti.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, doğa kaynaklı afetlerin jeolojik ve meteorolojik kökenli olaylar olarak ikiye ayrıldığını dile getiren Kıratlı, Trabzon’da her ikisinin de etkili olduğunu söyledi.

Ömer Kıratlı, Trabzon’daki doğal afetlerin genellikle heyelan, sel ve kaya düşmeleri şeklinde oluştuğunu söyleyerek, bunlar arasında ise birinci sırayı heyelanların aldığını belirtti.

Türkiye’de heyelanlardan etkilenen yerleşim birimlerinin dağılımına bakıldığında, bunların yaklaşık yüzde 35’inin Karadeniz Bölgesi’nde olduğunun olduğunu dile getiren Kıratlı, “Trabzon, Türkiye’de heyelanlar nedeniyle en fazla konut nakledilen, en fazla bu konuda afete maruz olan ilimiz. İkinci sırada ise Rize geliyor.” diye konuştu.

“Bugüne kadar 4 bin 582 konut afet risklerinden dolayı nakledildi”

Yapılan çalışmalarda Trabzon’un yüksek, çok yüksek heyelan duyarlılık oranının yüzde 47 olarak hesaplandığını söyleyen Kıratlı, “Yüksek eğim en önemli etkenlerden biri. İlimizin 4’te 1’i yüzde 30 eğimin altında, 4’te 3’ü de yüzde 30 eğimin üzerindedir. Yaklaşık 4 bin 685 kilometrekarelik alanımızın yüzde 75’i 15 derece eğimin üzerinde gözüküyor, dolayısıyla çok da doğayı örselememek gerekiyor.” dedi.

Kıratlı, Türkiye genelinde ve Trabzon’da yaşanan afet olaylarına ilişkin olarak da bazı veriler paylaştı;

“Türkiye genelinde deprem yüzde 42, heyelan yüzde 25, su baskını yüzde 10 gibi gözüküyor. Trabzon’a baktığımızda ise heyelanların yüzde 61, sel ve su baskınlarının yüzde 15 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye genelinde heyelan, sel, kaya düşmesi olaylarına en fazla maruz kalan illerin başında Trabzon geliyor. Trabzon’da bugüne kadar 4 bin 582 konutu afet risklerinden dolayı nakletmek zorunda kaldık. En fazla Maçka ilçesinde nakil oldu. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla sel ve heyelanlarda ilimizde 1927’den bugüne kadar 382 vatandaşımız hayatını kaybetmiş.”

En büyük faktör insan

Trabzon’da senede ortalama irili ufaklı bin heyelan, sel, kaya düşmesi olayı meydana geldiğini dile getiren Kıratlı, bunların sebepleri açısından incelendiğinde en büyük faktörün insan olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Kıratlı, yaptıkları çalışmalarda heyelanlara etki eden faktörleri kazılar, jeolojik yapı, yüksek eğim, su etkisi, bitki örtüsü, dere aşındırması, yanlış yer seçimi ve hatalı proje uygulamaları olarak belirlediklerini dile getirerek, “Aşırı yağış, dere yataklarının daraltılması, drenajların engellenmesi, tahrip edilmesi, yapı için yanlış yer seçimi, aşırı bilinçsiz yapılaşma, bitki örtüsünün yok edilmesi gibi faktörleri de bunlara ilave edebiliriz. Heyelanlara ve sellere ortak önlem aldığımızda ikisini birden bertaraf edebileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz