Türk Müteahhitlik Firmaları Libya’ya Geri mi Dönüyor?

Dünya çapında iş yapan en büyük müteahhitlik firmaları arasında Çin’den sonra ikinci sırada yeralan Türkiye’nin bu başarısının temelinde yatan pazarlardan biri olan Libya’ya Türk müteahhitlik firmaları yeniden geri dönüş sinyalleri vermeye başladı.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR tarafından seçilen dünyanın en büyük 250 uluslararası pazarlarda iş yapan inşaat şirketleri arasına giren 46 firmayla birlikte Türkiye; Çin’in ardından ikinci sırada yeralıyor.

Türk firmalarının uluslararası pazarlarda iş yapması ve deneyim kazanması anlamında Libya’nın çok önemli bir yeri bulunuyordu. 2011’in şubat ayında Libya’da başlayan Arap Baharı sonrası değişen koşullar üzerine ülkede birçok iş yapan firmalar paralarını alamamaya başlamış ve bu şirketlerde bazılarını iflasa sürükleyen sıkıntılı bir süreç başlamıştı. Ülkede önemli işlere imza atan Türk müteahhitlik firmaları da birer birer Libya’dan çıkış yapmışlardı.

Aradan geçen yaklaşık 6 yıllık sürede Libya’da yeniden oluşum daha belirgin ve güçlü hale gelerek ülkede istikrar yeniden sağlanmaya başladı. Libya’da daha önce büyük projelere imza atan Türk inşaat firmaları da rotalarını yeniden Libya’ya döndürme sinyalleri vermeye başladılar. Dünya Gazetesi ekonomi yazarlarından Kerim Ülker de bugünkü köşe yazısında bu konuyu ele alarak  İlk adımı atan şirketin ENKA olduğunu, üstlendiği ve 1 milyar doların üzerinde bir maliyeti olan Libya’daki önemli enerji yatırımlarına kaldığı yerden devam kararı aldığını yazdı.

Ülkede daha önce Al Khalij Termik Santrali’ni yapan Gama Endüstri’nin geçtiğimiz haftalarda Sirte kentinde yeni bir proje ihalesiyle ilgili bir görüşmeye katıldığını belirten Kerim Ülker; Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu’nun kendilerine yaptığı bir açıklamayla “Bizim için önemli bir pazardı Libya. Açılırsa çok pozitif olur. Orayı Türk müteahhitler domine ediyorlardı. Açılınca orayı batılı müteahhitler bize bırakırlar mı ondan emin değilim” dediğini ve grubun yeniden Libya pazarına dönüş yapma isteği taşıdığını belirtti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz