Türkiye’de Son 5 Yılda En Çok “Yalova” Değerlendi!

Gayrimenkul sektöründeki gelişim artık Anadolu şehirlerine de yansıyor. İstanbul’a yakınlığı ile her zaman popüler olan Yalova’nın kaderi Osman Gazi Köprüsü ile değişti. Şehir, yerli ve yabancı yatırımcıların radarında üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye’nin hemen her kentinde gayrimenkul fiyatları hızla artıyor. Bazı iller hızla ilerlerken, bazıları ise biraz geride kalıyor. Son beş yılda değeri en çok artan ilk üç il Yalova, İstanbul ve Çanakkale olurken, değeri en az artan ilk üç il ise Mardin, Şanlıurfa ve Erzincan oldu.

Ekonomist dergisinden Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre, gayrimenkul sektöründeki gelişim artık İstanbul, İzmir,  Ankara  gibi büyük kentlerle sınırlı kalmıyor. Ulaşım projeleri kentleri birbirine bağlarken gayrimenkullerin değerlerini de hızla artırıyor. Tıpkı Yalova’nın kaderini Osman Gazi Köprüsü’nün değiştirmesi örneğinde olduğu gibi. Köprünün adının duyulmasından açılmasına kadar geçen süreçte Yalova’daki gayrimenkuller hızla değer kazandı.

Köprünün adının duyulmasından açılmasına kadar geçen süreçte Yalova’daki gayrimenkuller hızla değer kazandı. Peki Türkiye’nin kentlerinde son beş yılda nasıl bir gayrimenkul hareketliliği yaşanıyor?

İşte bu sorudan yola çıkarak, Reidin Zingat.com, verilerden yararlanarak özel bir araştırma yaptı. Bu araştırmayla Türkiye’de son beş yılda konutta metrekare fiyatları en çok artan 10 il ile en az artan 10 il ortaya çıkarıldı. Bu araştırmanının sonucu da son beş yılda değeri en çok artan ilk üç ilin Yalova, İstanbul ve Çanakkale, değeri en az artan ilk üç ilin ise Mardin, Şanlıurfa ve Erzincan olduğunu gösterdi.

 

İstanbul’a yakınlığı ile her zaman popüler olan Yalova’nın kaderi Osman Gazi Köprüsü ile değişti.

Zirvede Yalova var

Bu özel çalışma sonucunda, 2012 yılında bin 41 TL olan ortalama konut metrekare fiyatı yüzde 123 artarak 2 bin 317 TL’ye ulaşan Yalova en çok artış gösteren il oldu. Onu 2012’de ortalama metrekare fiyatı bin 825 TL olan ve beş yıllık süreçte yüzde 113’lük artış göstererek ortalama metrekare fiyatını 3 bin 894’e çıkaran İstanbul izledi. Üçüncü sırayı ise 2012’de bin 97 TL olan ortalama metrekare fiyatını yüzde 113’lük artışla 2017’de 2 bin 333 TL’ye yükselten Çanakkale aldı.

Çanakkale’yi sırasıyla yüzde 108’lik artışla Ordu, yüzde 100’lük artışla İzmir, yüzde 97’lik artışla Burdur, yüzde 97’lik artışla Sakarya, yüzde 96’11k artışla Muğla, yüzde 95’lik artışla Sinop ve yüzde 94’lük artışla Kocaeli kentleri izliyor.

 

Yalova neden yükseldi?

Yalova’da üretilen konut miktarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, kentte yabancılara yönelik satışların gerçekleşmesinin gayrimenkul fiyatlarının ciddi oranda artmasına neden olduğunu söylüyor. Bakgör, kentin son dönemde yoğun göç almaya başladığına da dikkat çekiyor. Veysel Bakgör, “Osman Gazi Köprüsü’nden sonra bölgedeki araziler de oldukça değerlendi. Kentin imar planlama alanları sınırlı olduğu için fazla konut üretimi yapılamıyor. Göçle birlikte gelen talep de fiyatlara yansıyor. Arazi fiyatlarının yüksekliği de konut fiyatlarının daha da yukarı çıkmasına neden oluyor” diyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here